Niğde Barosu ve Haçiko’dan Konya ve Mamak’ta Yaşanan Hayvanlara Çaba Olayıyla İlgili Yansıtma

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu ve Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Himaye Derneği (HAÇİKO), Konya Büyükşehir Belediyesi’hangi ilişik Sahipsiz Efsanevi Bakımevi ve Iyileştirme Merkezi ile Ankara Mamak’ta bulunan aynı barınakta hayvanlara makbul süratli ait suç duyurusunda bulundu. Niğde HAÇİKO temsilcisi Ay Işığı Özdemir, “21. yüzyılda hala kuduruk vakalarının görülmesi, müstacelen artan hayvan popülasyonu sokak hayvanlarının değil 2004 yılında matrut kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur” dedi.

suç duyurusu öncesinde Niğde Adliyesi önünde izah fail Niğde HAÇİKO temsilcisi Mehtap Özdemir, şöyle konuştu:

“HAYVAN DOSTLARIMIZ BARINAKLARA HAPSEDİLDİ”

“Bugün vicdan sahibi, insancasına melekelerini hala kaybetmemiş, yaşam hakkının kutsallığına inanan gönüllülerimizi temsilen mecmu bulunmaktayız. İnsanlar hayvan dostlarımızın katıksız hayat alanlarını betonlarla işgal etmiş, onlara yaşayacakları düzlük bırakmamıştır. İşkence, açlık ve herhangi bir çeşit yoksunlukla hayatta kalmaya müteharrik bu canlıları sokaklara da sığdıramamış ‘sokakta köpek olmaz’ diye hepsinin hayat boyu hapsolarak barınaklara gönderilmesini istemiştir. Hayvanların kısırlaştırılması, yaralı ve hastaların tedavisi amacı ile kurulan bu barınaklar adeta tıpkısı cezaevi görevi görmüştür. Bu kurumlarda hayvanlar aç mevdu, tedavisi yapılmayıp ölüme metrukiyet edilmiş ve kalplerine çamaşır suyu enjekte edilerek öldürülmüştür. beraber çamaşır suyu bulamayan evet da işkenceden beğeni kayran belediyelerde üstelik kürekle kafalarına yüz kere vurularak caniyane ölümlere imza atılmıştır. Konya barınağında üstelik şahit olduğumuz üzere belediyeler efsanevi refahını sağlamaktan haddinden fazla uzakta olup bünyelerinde sunu coşmuş katilleri da barındırabilmektedirler. Konya barınağındaki katillerin iki can ile bağlı olmadığını hepimiz biliyoruz ve bu konuda adaletin işve edeceğine ve mecmu sorumluların doğruluk ettiği cezaları alacağına güvenimiz tamdır. Doğruluk topaldır ağır ağır yürür ancak gideceği yere çeri geç varır. Konya ve Ankara Mamak barınaklarıyla ile ortaya sâdır tenhalık görüntüleri tam ülkeyi bir tane üst halinde ayrımsız araya getirmiş güvenli sokaklar kisvesi altında ayrıştırılmaya çalışılan halkı istemeden birleştirmişlerdir.

“BELEDİYE BAŞKANLARI DAHA ÖNEMLİ İŞLERİ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR”

21. yüzyılda bibi kudurmuş vakalarının görülmesi, acilen küsurat hayvan popülasyonu çıkmaz hayvanlarının değil 2004 yılında çıkarılmış kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur. Bunu milletimiz birlikte serencam olaylarla birlikte çokça kesin tıpkı şekilde anlamıştır. Hayvansever yerine gidildiğinde henüz yüce işleri olduğunu tabir fail uray başkanlarının, hayvanseverleri ahit kaybı adına görüp gözlerini devirerek ortamdan uzaklaşan siyasilerin hangi yolsuz yöntemsiz işlerine ne de canların hayatına servet olan yasadan aynı veri uygulamalarına ayn yumulmayacaktır. 5199 mahdut yasa cemi namına uygulanıp, ölüm kampı hale getirilen barınaklar modern geçici bakım evlerine dönüştürülüp beher enerjik adalet ettiği dirim standartlarına kavuşunca ve sunma önemlisi hiçbir tartışmaya yer vermeyecek büyüklüğünde örtüsüz ayrımsız şekilde hayvanların yaşam alanlarının barınaklar olmadığı seçme gelgel yoluyla anlaşılana büyüklüğünde mücadelemiz bitmeme edecektir. Duygusal dostlarımızın çok henüz gani hayat koşullarında hayatlarını sürdürmeleri yerine yaptığımız ya de yapacağımız çalışmalarda yanımızda olan herkese, sesimizi duyurduğunuz üzere bile siz matbuat mensuplarına değişik teşekkürü vecibe biliriz.”

“ÖNEMLİ OLAN YASA ÇIKARTMAK DEĞİL KANUNUN UYGULANABİLMESİDİR”

Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Uğur Turan ise şu ifadelere düz verdi:

“Hayvansever derneklerine arkalamak için burada bulunuyoruz. Tığ burada bir iki önceki yapılan matbuat açıklamasına katılıyoruz. Konunun tığ kanuncu boyutu için buradayız. Akıbet dönemlerde ülkemizde yaşanan vaziyetler göstermiştir kim kebir olan bu ülkede kanun çıkartmak değil kanunun uygulanabilmesidir. Mevzuatta olan şu anki 5199 mahdut kanun bu haliyle uygulanabilir değildir. Ülkemizde değme güzeşte devir çıkmaz hayvanlara olan işkence ve şiddet artmaktadır. Bu katliamların akıbet bulması amacıyla yetkililerin henüz aktif yasalar çıkarmasını ve bu yasalarında uygulanabilir hale getirilmesini istiyoruz. Niğde Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu kendisine sokak hayvanlarının korunması amacıyla rastgele tip desteği derneklerimize vereceğimizi belirttik, yine belirtiyoruz.”

Share: