Rosatom Mersin Bölge Satranç Turnuvası başladı

Mersin’üstelik, Rusya Fehamet Çekirdeksel Erke Kuruluşu Rosatom ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) hisse senedi birliğinde, ROSATOM Mersin Ağacı Kesim Satranç Turnuvası eliminasyon müsabakalarıyla bugün başladı.

Sazak’in ev sahipliğinde, TSF ve Rosatom hisse senedi birliğiyle ilk defa gerçekleştirilecek ROSATOM Sazak Nahiye Satranç Turnuvası’nda, bugün yapılan elemelerle başladı. Turnuvada katılımcılar 8 gözyaşı şeş ve 9-12 yaş grubu olmak amacıyla 2 kategoride mücadele edecek. İlk hususi bölgesel satranç şampiyonası olan turnuvada, kestirmece 800 sportmen düzlük alacak.

İlk elemeler, bugün ve 11 Aralık’ta Tarsus, Silifke ve Bozyazı’üstelik, ikinci elemeler ise Erdemli, Aydıncık ve Mersin Merkez’de ise 17-18 Aralık’ta yapılacak. Elemelere gelişigüzel ilçeden 128’er lisanslı sportmen katılacak. İlk 3’e girenler, 24 Aralık’taki finalde yarışmaya hak kazanacak. Kazananlar ise Rosatom sponsorluğunda verilecek özel ödüllerin da sahibi olacak.

Organizasyon ile Sazak ve çevresindeki sporcuların desteklenmesi ve bölgede satranç sporunun gelişmesi hedefleniyor. Sporcuların ulusal kuvvet derecelerini (UKD) müzayede fırsatı bile bulacağı turnuvaya ilişkin izah yapan Rosatom Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Kesim Başbuğ Yardımcısı Alexander Voronkov, şu ifadeleri kullandı:

“Rosatom yerine, bire bir faziletli uygulayım bilimi şirketi olarak Sazak’deki satranç turnuvasını esermek üzere Türkiye Satranç Federasyonu ile teşrikimesai yapmaktan onur duyuyoruz. Rusya’dahi satranç çokça pop aynı spor. Kül acun Rusya’nın yetiştirdiği iri satranç efsanelerini tanıyor. bahis konusu turnuvanın başlatılmasının bölgede bu sporun popülaritesini arttıracağına eminiz. Akkuyu NGS inşaatının bölgeyi olumlu değişimlerin merkezi haline getirdiğini belirtmekten dahi sevinme duyuyorum. Sosyo-iktisadi büyümeyi, enfrastrüktür gelişimini teşvik ediyor ve bakir fırsatlar sunmaktadır. Turnuva yardımıyla Sazak’in sunma muhteşem kıymetleri adına gördüğümüz insanlarına ve çocuklarına envestisman yapmaktan mutluyuz.”

Share: