Şeyh Edebali Türbesi’nin 2022 yılında 1 milyon sevimli mülakat etti

Şeyh Edebali Türbesi’nin 2022 yılında 1 milyon emanet ülfet etti

Osmanlı dizileri Bilecik ve Söğüt’e ilgiliyi arttırdı

Bilecik Valiliği personeli Engin Beyce:

“Şeyh Edebali Hazretleri Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu, Osman Gazi’nin akıl kethüdası, fikir babası tıpkı zamanda kayınbabasıdır”

“Bu bölgede 1 milyonu aşkın misafirimizi ağırladık”

BİLECİK – Osmanlı Devletinin manevi müessis Şeyh Edebali’nin türbesinin bile bulunduğu yerleşkeyi 2022 yılında 1 milyon emanet ziyaret etti. Osmanlı dizileri sonrası Bilecik ve Söğüt’e ilgiliyi arttığı öğrenildi.

1299 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde kurulan Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin kayınpederi ve devletinin manevi kurucu Şeyh Edebali’nin türbesinin bulunduğu yerleşkeyi 2022 yılında 1 milyon güç ziyaret etti. Ziyaretçileri önce yerine türbenin bulunduğu yerleşkesinde bulunan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi gezerek 36 Osmanlı padişahının hayatları ve hikayeleri karşı bilgi alıyor, ardından 1392 yılında Yıldırım Beyazıt Han’ın dedesi Orhan Gazi için yaptırmış olduğu camiyi geziyorlar. Ziyaretçiler Şeyh Edebali Türbesi, eşi ile kızı Osman Gazi’nin de eşi olan Yavru Hatun’un türbesini da ülfet etmeyi unutmuyorlar.

“Şeyh Edebali Hazretleri Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu”

Kampüs için bilgi veren Bilecik Valiliği personeli Açık Deniz Beyce, “Şeyh Edebali Hazretleri 1206 yılında Türkmenistan’ın Merv şehrinde doğmuş, 1326 yılında bile bu topraklarda mevt etmiştir. Kendisi 120 sene büyüklüğünde uzunca bir varlık yaşamıştır. Damadı Osman Gazi’ye vasiyetinde “Başımın 26 yıl süresince secde ettiği yere defnedin” demesinden âlem de Şeyh Edebali Hazretleri’nin kabri buradadır. Şeyh Edebali Hazretleri Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu, Osman Gazi’nin akıl kethüdası, düşün babası tıpkısı zamanda kayınbabasıdır. Bağımlı bu alanda Şeyh Edebali yerleşkesinde gelen misafirlerimizin Şeyh Edebali’yi mülakat ettikten sonrada yakınları ve ayrımsız zamanda lahzada bitişik kabirde üstelik Şeyh Edebali Hazretleri’nin eşi ve Osman Gazi’ye adam kendisine verdiği çokça nadir kızı Bala Hatun’un kabirleri bulunmaktadır. Esasen ayakta kalık olan Orhangazi Camii, Osmanlı Padişahları Zaman Şeridimizi, Şeyh Edebali Hazretleri’nin ve eşinin bulunduğu alanları gezerek misafirlerimiz meşbu dolu burada tarihi bilgiler birlikte alarak sıra geçirmiş oluyorlar” dedi.

“1 milyonu çok misafirimizi burada ağırladık”

Beyce, açıklamasının devamında “Osman Gazi 1299 yılında aceleten majör Türk ve Kayı bayrağımızın dalgalandığı düzlük olan o günkü Belekoma kalesini fethettikten sonra Şeyh Edebali Hazretleri’ni bu bölgeye getiriyorlar. Şeyh Edebali Hazretleri burada zavallı fukaraya arkalama etmeye, ilim intikal dersleri vererek da buradaki vatandaşlara bindi olmaya devam etmektedir. Şeyh Edebali Hazretleri’nin bulunduğu bu bölgeye turizm açısından 1 milyonu çok misafirimizi burada ağırladık. Yeniden seçkin yıl arttırdığımız kadar bu sayıyı de önümüzdeki sene üstelik hedeflediğimiz kabilinden 1 buçuk milyon misafiri burada ağırlamayı hedefliyoruz. Herkesi bile Bilecik’in tarihini ve kültürünü yaşamak amacıyla birlikte Bilecik’e çağırma ediyoruz” dedi.

Share: