Türkiye Drone Şampiyonası üçüncü etabı Artvin’de başladı

TEKNOFEST kapsamında planlı Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’bile başladı.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Sosyal Tesisleri’nin bahçesinde planlı yarışlara 12 ilden 19 lisanslı sporcu katıldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı şampiyona, 3 hamle ve bitiş yarışından oluşuyor.

İlk etabı Kastamonu’üstelik, ikinci etabı Sinop’ta gerçekleştirilen yarışların üçüncü etabının Artvin’üstelik tamamlanmasının arkası sıra dereceye giren sporcuların katılımıyla 30-31 Ağustos’ta Samsun’de Türkiye Drone Şampiyonası finali yapılacak.

Final yarışında önce iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi künde etmeye türe kazanacak.

Yarışmaların önce gününde tertip turlarının ardından sporcular, 15 kapıdan oluşan parkuru hatasız ve yeryüzü aceleci şekilde bağlamak için korkunç uğraş etti.

Dereceye girecek sporcular, ferda gerçekleştirilecek final yarışmaları böylece belirlenecek.

Türkiye Çekicilik Sporları Yönetim Kurulu Üyesi ve TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası organizatörü Mehmet Öztekin, gazetecilere, yarışmaların düzenlendiği bölgelerde hem öğrencileri hem birlikte vatandaşları bu spora motivasyon etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Öztekin, yarışlarda sonuç 16’ya kalanların Samsun’daki final yarışmalarına katılacağını belirterek, “Finalde tıpkısı ve ikinci olan eşhas, 28 ülkeden 32 sporcunun katılımıyla yapılacak olan TEKNOFEST Dünya Drone Şampiyonası’nda yarışacak.” dedi.

Yarışlara Adana’dan katılan Atakan Mercimek, TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nda sonuç iki yıldır böke olduğunu ifade etti.

Pilotların bu yarışlara korkulu bir egzersiz sonrası katıldığını anlatan Mercimek, “Yarışmacılar droneleri kendileri yapıyor. Bunları uçurması edisyon çünkü haddinden fazla aceleci gidiyorlar. O yüzden mıhsıçtı ayrımsız egzersiz gerekiyor. Haddinden Fazla yetenekli pilotlar var. Yarışmada rakiplik arka seviyede. Üçüncü kadem olan Artvin’dahi bir numara yerine final etabı Samsun’a akmak, elan sonradan dünya şampiyonasında ülkemizi göstermek istiyorum.” diye konuştu.

Milli sporcu Hüseyin Ablak üstelik 8 yıldır drone pilotluğu yaptığını, Türkiye ve dünyada dereceleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye, İngiltere’den 5 birincilik getirdiğinin altını çizen Ablak, “Artvin’üstelik üçüncü etaptayız. Kastamonu ve Sinop’u geride bıraktık. Orada Türkiye’nin arz çabuk yarışmacıları ile yarıştık. Eledik buraya geldik. Buradan birlikte Samsun’a bitiş etabına gideceğiz.” dedi

Yarışlara Osmaniye’den 12 yaşındaki oğluyla gelişigüzel katılan Fatih Güler, iki yıldır istekli olarak bu işle uğraştığını belirterek, “Ayrımsız zamanda bu işi oğlumla birlikte yapıyorum. Türkiye’deki genişlik taze pilotlardan birisi oluyor oğlum. Bu yıl de oğlum turnuvalara katıldı. Üç etaptır pir gidiyor, darısı özge turlara.” ifadelerini kullandı.

Gün boyu süren yarışmaları Artvin Valisi Yılmayan Şahika, İl Milli Eğitim Müdürü Gönüllü Acara, İl Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin Dünkü Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadettin Kırıcı de izledi.

Share: