Üniversite atölyesinde tasarlanan “modül evler” depremzedelere geçici yuva olacak

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Umuttepe Yerleşkesi atölyesinde, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerden etkilenen illerde afetzedelerin geçici barınma ihtiyacına müteveccih “parça eş” üretimi gerçekleştiriliyor.

KOÜ Malumat Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kadri Süleyman Yiğit ve fahri öğrenciler, KOÜ Vakfına gelen bağışlar ve firmaların desteğiyle temin edilen malzemelerle parça sülale üretimi için harekete geçti.

Kurulum kolaylığı sağlayıcı 18 metrekare büyüklüğünde 100 adet üretilmesi planlanan modül evlerden tamamlanan 10 adedi zelzele bölgesine gönderildi.

“Konteynerlerde geçer sandviç panelin aynısını kullandık”

Prof. Dr. Kadri Süleyman Alp, AA muhabirine, 7 Şubat’ta sarsıntı gündemiyle toplanan darülfünun senatosunda gönüllü kendisine deprem aranjman işini üstlendiğini söyledi.

Haberleşme programıyla zelzele bölgesindeki öğrencilerle bildirişim zıkkım oluşturduklarını aktaran Kahraman, ailelerini Kocaeli’ye getirerek ev açtıklarını, darülfünun personeli ve öğrencilerin desteğiyle yük ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlattı.

Kahraman, KOÜ’nün eski rektörü olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün zelzele bölgesindeki ihtiyacı belirtmesi üzerine de Mühendislik Fakültesi kendisine 3 günde içerisinde duşa kabine, tuvalet, iklimleme cihazı, madik ve bebek hizmet setleri kâin 2 konteyner hazırlayarak bölgeye gönderdikleri kaydetti.

Daha bilahare bölgedeki depremzedelerin tahaffuz ihtiyacına müteveccih çalışma yaptıklarını dile getiren Yiğit, dünyadaki kurulumu kolay konteynerleri incelediklerini ve tıpkısı proje oluşturduklarını tabir etti.

Yiğit, üniversite atölyesinde firmaların desteğiyle temin edilen malzemelerle gönüllü öğrenciler marifetiyle parça familya üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, “Malzeme kendisine konteynerlerde beğenilen sandviç panelin aynısını kullandık, zeminde da ahşap kullandık.” dedi.

Modül evlerin özelliklerinden bahseden Alp, “Sunu güzeli taşımalık peki ama bire bir tırda genişlik fazla 2 taşımalık gidiyor. İkincisi, konteyner gittiği zaman onu uğratmak için kesin orada tıpkı vinç geçişsiz. Benzeri birlikte taşımalık malzemesi yoğun saçla yapılır. Duvarlar ve üzerinde sandviç panelle yapılır. Konteyner fabrikalarında çetin bir fasıla var. Bunun artısı; 1 tıra 10 yükleniyor.” diye konuştu.

Alp, evlerin içinde mutfak bulunduğuna, duş ve abdesthane bölümü birlikte ekleyeceklerine değinerek, “İlk etapta bunları çadır yerine aynı zaman ilk devreye sokmalıyız. Çabukça arkasında, abdesthane ve banyo da göndereceğiz. İnsanlar orada üşürken, bizim burada yatmamız mümkün değil. Derdimiz o insanlara yardım etmek, yoksa eksantrik hiçbir amacımız bulunmayan. İnşallah bunlar yerine gider, elan çok insana ulaşırız. İlk etapta hedefimiz 100 modül evle 100 aileye ulaşmak.” ifadelerini kullandı.

Şu dakika 25 parça ev için malzemelerinin bulunduğunu nâkil Yiğit, malzeme realizasyon edildiği takdirde 15 çağ süresince 75 evi sevk edebileceklerini kaydetti.

“İnsanlara dokunabildiğimizi fark ettiğimizde içimiz az buçuk rahatladı”

Üretimde vadi düz KOÜ Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Göktuğ Evcim dahi modül evlerin üretimi ve nakliyesi ameliye olduğu için kazanım sağladığına bel ederek, evvel evleri Hatay’a götürdüklerini ve orada kurulumunu şahsen gerçekleştirdiklerini söyledi.

Depremzedelere destek olmaya çalıştıklarını dile getiren Evcim, “Hatay’ı geçmiş gördüğümde şaşırdım. Bilahare insanlara dokunabildiğimizi ayırt ettiğimizde, müzaheret edebildiğimizi fark ettiğimizde içimiz az buçuk rahatladı.” dedi.

Share: