Van marifet: Hakverdi: “İstibdat Dönemini Yayımlamak İstiyorsunuz; Saray Padişahınız, İletişim Başkanlığı Fetvacınız Reşit”

CHP Ankara Mebus Yüce Haydar Hakverdi, TBMM’da görüşülen “sıkı denetim yasası” ilgili, “Siz dezenformasyonun şahsen kaynağı oldunuz. 1887’da divan kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘istibdat döneminde’ bir sansürler uygulandı. O dönemde; grev, sosyalizm, özgürlük kadar kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval betik Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün baştan despotizm dönemini getirmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız ergin. Biz o zamanlar dahi ‘Kahrolsun despotluk, yaşasın özgürlük’ diyorduk, zaman da tarafımız bellidir” dedi.

Kamuoyunda “Sansür Yasası” adına tanıdık, internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar ve hapis cezaları öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bitmeme ediyor.

Teklif üstüne alay düzlük CHP’li Ali Haydar Hakverdi, şunları söyledi:

“Kayıtlı ve görsel medyanın yüzde 95’ini Kültür Bankası’ndan aldığınız meccanen itimat ile yani vatandaşın parasıyla yandaşınıza peşkeş çekip havuza bağladınız. Deminden tıpkı, birbirinin bire bir manşetlerle muhalefete yöntemince küfür yağdırıyorlar. Güveyi bakan incizap ettiğinde birlikte iki aktarılma süresince bu kebir olayı selen yapamadı bu paçavralar. ‘Yaz bunu köşende, gereğini yap’ dediğiniz mafya babasının ‘düşkün’ diyerek hitap ettiği gazeteciler ürettiniz. Iletişim Araçları üzerinde kurduğunuz ağırlık yetmedi, tıpkı bile yürütme ve yasamayı yegâne adama bağladınız. Herkesin reisicumhur olmasını reddedip benzeri kısmın başkanı olmayı yeğleme fail saraya bağladınız. Yetmedi, yargıyı toprak ve kaza başkanlarınız ile doldurdunuz. Adaleti katledip yegâne adamın emrine verdiniz.”

“ÜLKEMİZDE DEZENFORMASYONUN KAYNAĞI BİZZAT İKTİDARIN KENDİSİDİR”

“Ülkemizde dezenformasyonun kaynağı şahsen iktidarın kendisidir. İstanbul Metrosu’nu tığ yaptık deyip logoyu kapatıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde devletin resmi ajansı AKP’yi kazandı diye gösteriyor. 1982’birlikte kurulan ‘Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni biz yaptık’, 1955’te hizmete açılan ‘Esenboğa’yı biz hizmete açtık.’ ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’, ‘Camide içki içtiler’, yetmedi ‘Camiyi yaktılar’ dediniz. Bu yalanı günlerce havuz medyası ağzında sakız yaptı. Bir Zaman bu saptırmalar üzerinden Çorum’dahi, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta sefihane eylemler, katliamlar yapıldı, çokça canımız yandı.”

“SARAY PADİŞAHINIZ, İLETİŞİM BAŞKANI FETVACINIZ REŞIT”

“Teklifin 29.maddesinde kamu düzeni dediğiniz haddizatında kast ettiğiniz sizin çürümüş saray düzeniniz. Siz dezenformasyonun bizzat kaynağı oldunuz. 1887’bile meclis kapatıldığında sıkıyönetim nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘istibdat döneminde’ benzeri sansürler uygulandı. O dönemde; grev, toplumculuk, özgürlük üzere kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval betik Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Zaman yeniden istibdat dönemini deklare etmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız olmuş. Biz o zamanlar birlikte ‘Kahrolsun despotizm, yaşa özgürlük’ diyorduk, zaman üstelik tarafımız bellidir. Cümle sussun, hoppadak iktidar sahipleri konuşsun istiyorsunuz.”

CHP Entelektüel Milletvekili Süleyman Bülbül birlikte teklifle ait kendisine şu konuşmayı yaptı:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BİR KENARA İTİP SARAYA BAĞLAYAN BİR YASA TEKLİFİ”

“Bu yasa teklifi zahir ve kemiksiz kendisine seçime tedarik kanun teklifi, bu kanun teklifi sıkı denetim yasası teklifi, bariz otosansür kanun teklifi. Şöyle bakıyorum 40 maddelik bir yasa teklifi, 18 yasada ve 30 maddede başkalık en ediyor. İçeriğine baktığımızda aranjör ve denetleyici kurumlar olan ve yürütmeye mecbur olan BTK, Basın İlan Kurumu ve İletişim Başkanlığı’na bir nice yetki veren kanun teklifi. Bu kanun teklifi artık yansız olmayan cumhurbaşkanına sınırlanmış olan cepheli propaganda aracı haline gelen İletişim Başkanlığı’na matbuat kartı ita yetkisi veren bire bir kanun teklifi. Basını üstelik matbuat kuvvetini de matbuat özgürlüğünü bir kenara itip saraya bağlayan bire bir kanun teklifi.

“AÇIKÇA KANUNLA DÜZENLENMESİ MÜSTELZIM HUSULARI YÖNETMELİKLE SARAYA BAĞLIYORSUNUZ”

Ben 10 maddede Anayasa’ya tehalüf çıkardım. Husus 9: Egemenlik yetkisi. Mahkemelere ilişkin olan etki yetkisini BTK’ya veriyorsunuz. Muvasala engellenmesini ve zımni emisyon yetkisini mahkemeden önceki zahir ayrımsız yönetsel gelgel olan BTK’ya verebilirsiniz? Bittabi İletişim Başkanlığı’na matbuat kartıyla ilgili aranjman yönetmeliği tenzil yetkisi verirsiniz? Siz elbette Matbuat İlan Kurumu’na Umumi Kurul’dan ilk dijital mecradaki talimatname yetkisini verirsiniz? Yıldızlı kanunla düzenlenmesi gereken hususları yönetmelikle, yürütmeye saraya bağlıyorsunuz.”

Share: