Yılmayan: “Mersin ve Tarsus üniversitelerinin bütçeleri yüzde 100’den fazla arttı”

YANLIŞSIZ Fırka Mersin Ağacı Saylav ve TBMM Esas Komisyonu Katip Üyesi Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Üniversitesi ile Tarsus Üniversitesi bütçelerinin kabul edildiğini, bu çerçevede seçkin iki üniversite bütçesinin dahi yüzde 100’den fazla arttığını belirterek, “Mersin Ağacı Üniversitemizin sabık yıl 651 milyon 664 bin TL olan bütçesi bu sene 1 milyar 490 milyon 580 bin liraya, Tarsus Üniversitemizin geçen yıl 99 milyon 758 bin TL olan bütçesi ise 263 milyon 640 bin liraya yükseldi” dedi.

Yılmayan, 2023 Yılı Merkezi Dalavere Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinin TBMM Genel Kurulunda bitmeme ettiğini bildirdi. YANLIŞSIZ Fırka hükümetleri namına milletin teveccühüyle yoğun 21 kez bütçe istihzar yetkisi aldıklarını, bunun acun politika tarihinde aynı ilk olduğunu kaydeden Milletvekili Yılmaz, bu süreçte Cumhuriyet Altını tarihinin arz iri kalkınma hamlelerini ve demokratikleşme atılımlarını hayata geçirdiklerini, bütçelerde sunma faziletli payın dahi eğitime ayrıldığını vurguladı.

“Mersin eğitimde çağ atladı”

Ekol öncesi eğitimden başlayarak üniversitelere büyüklüğünde yetişek ve öğretimin rastgele kademesinde hep bireylerin kalifiye eğitime eriştiği ayrımsız dizge oluşturma hedefiyle debi ettiklerini, Sazak’in bile eğitimde yüzyıl atladığını kaydeden Yılmaz, “TBMM Genel Kurulunda bitmeme eden 2023 Yılı Merkezi Idare Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde, Faziletkâr Tedrisat Yerleşmiş ve üniversitelerin bütçeleri akseptans edildi. Sazak Üniversitemiz ile Tarsus Üniversitemiz için belirlenen bütçeler bile Umumi Kurulda onaylandı” ifadelerini kullandı.

“Mersin Üniversitesi ve Tarsus Üniversitelerinin şişman oranda arttı”

Yılmayan, Sazak Üniversitesi ve Tarsus Üniversitesi bütçelerinin geçen yıla göre yüzde 100’den çok çoğalma olduğunu, Mersin Ağacı’birlikte eğitime yapılan yatırımı daha dahi güçlendireceklerini tabir ederek, “Sazak Üniversitemizin sabık yıl 651 milyon 664 bin TL olan bütçesi bu sene 1 milyar 490 milyon 580 bin liraya, Tarsus Üniversitemizin güzeşte sene 99 milyon 758 bin TL olan bütçesi ise 263 milyon 640 bin liraya yükseldi. 2023 yılına ilgili belirlenen Mersin ve Tarsus üniversitelerimizin bütçelerinde yüzdelik 100’den çok artış sağlandı. Gazi Meclisimizde kabul edilen Mersin Ağacı ve Tarsus üniversitelerimizin bütçelerinin üniversitelerimize, şehrimize, öğrencilerimize hayırlar getirmesini diliyorum. Araştırma, geliştirme, yenilik, dümen ve bindi programları ile üniversitelerimiz daha de gelişecek, eğitim bilimi kalitesi daha üstelik artacak. Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde eğitimi çokça daha canlı kuzuluk getireceğiz” diyerek konuştu. – MERSİN

Share: