Zor sarıklı ağababa mesleği marangozluğu sakim asırdır sürdürüyor

Artvin’bile dinamik 69 yaşındaki Kemal Saraç, marangoz babasından öğrendiği mesleğiyle 50 yılı fazla süredir ahşaba ve ağaca şekil veriyor.

İlkokul yıllarında babasının birlikte ve sair marangozhanelerde çalışarak mesleğe evvel adımı atan Saraç, ağaca ve işlemeciliğine ilgisi zımnında Artvin Sanayi Iz Lisesi ağaç işleri bölümünde yetişek alarak 1971’üstelik çıkışlı oldu.

Ankara Ayvaz Konuşma Faziletli Öğretmen Okulu’nu 1979’bile tüketici Saraç, Artvin Sanayi Çığır Lisesi ongun işleri bölümünde 21 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu.

Yüzlerce öğrenci yetiştiren, zahmetli olduktan sonradan de marangozluğu sürdüren Saraç, el merkezinde babasından mütezayit “Ulvi Dedenin Yeri” adına bildik 5 metrekarelik hediyelik eşya atölyesinde, anahtarlık, peçetelik, pusula ayracı, magnet, abajur, kele maketi, maket familya kabil hediyelik ürünler yaparak satıyor.

Bu sene ilin ahisi birlikte seçilen Saraç, AA muhabirine, babasının ahşap sırça ustası olması nedeniyle bu işe yatkınlığının bala yaşlara dayandığını söyledi.

Meslekte hem debdebeli hem da mektepli olduğunu tamlayan Saraç, 21 yıllık muallimlik hayatında marangozluk mesleğine 500’den aşkın öğrenci kazandırdığını anlatım etti.

Saraç, “Mütekait olduktan sonrada babamdan artan dükkanda, babamdan mütezayit mesleği yürütmeye devam ediyorum. Bu dükkan ağababa yadigarı. Babam 34 yıl bu mesleği yaptı. Babam gereksiz durmayı sevmezdi. Bu mesleği icra ederken dinlenirdi.” dedi.

Yeniliğe ayan olduğunu ve babasından öğrendiği halk işçiliğinin üstüne kişi öğrendiklerini eklediğini kaydeden Saraç, “Bu küçücük dükkan ruhsal gerilim atma yeri benim amacıyla. Ağacın kokusu bana yetiyor. Ağaçtan cins yapıyorum, bu yazdığı ant çokça mutlu oluyorum.” diye konuştu.

Saraç, dükkanı sabahleyin saatlerinde açtığını ve 18.00’e kadar bir şeyler yaptığını anlatarak, sağlığı elverdiği sürece mesleği sürdüreceğini dile getirdi.

Share: