AFAD, kurduğu çadırlarla Pakistanlı selzedelere saye oldu

Facia ve Ivedi Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD), başat felaketi cihetiyle tahakküm günler nâkil Pakistan’bile kurduğu çadırlarla afetten etkilenen ve hamam alarga muzdarip halka hayalet oldu.

Sel felaketinin yaşandığı Pakistan’üstelik önceki andan bu yana sahada faal gösteriş alan AFAD, ülkenin değişik şehirlerinde yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Sindh eyaletine sınırlanmış Sehvan şehrinde deri kuran AFAD, sıcak havadan muzdarip selzedelere silüet oldu.

AA ekibi, payitaht İslamabad’a 1180 kilometre uzaklıktaki Sehvan şehrinin Lal Bağlam bölgesinde AFAD’ın çerge kurulum çalışmalarını durumunda inceledi, kamp sakinleriyle görüştü.

Çöl sıcağı etkisi

Karaçi’den 5 saat süren yolculuğun ardından ulaşılan, AFAD’ın faaliyet yaptığı Sehvan şehrindeki dinlenme kampı alanı, kum ve hamam havanın etkisiyle adeta bir çölü andırıyor.

Bölgede irili ufaklı yüzlerce oba bulunuyor.

Kamp alanında az buçuk yürüyünce, ellerinde yelpazelerle serinlemeye çalışanlar, kumlarda oynayan füru ve başlarının üzerindeki kaplarla çadırlarına su taşıyan kadınlar göze çarpıyor.

Sıcak havadan bitap sakıt yaşlılar ve ehliyetli beslenemediği belli bebekler birlikte dikkati çekiyor.

10 günce süt kuzusu

Bölgedeki tıpkısı çadırda mütezayit 12-13 kişi adi bire bir alanda yaşamaya çalışıyor. Bu eşhas ortada 10 günlük aynı bebek ve annesi da bulunuyor.

Yeni mevlit yapan ana Zübeyde İsmail, Savera ismini verdiği 10 günce bebeğini çeşitlilik ile serinletmeye çalışıyor.

AFAD’dan eskimemiş doğan bebeğin ailesine keçe

AA ekibinin ailenin durumunu AFAD yetkililerine iletmesi sonrası AFAD, bahis konusu aileye otağ yardımında bulundu.

Bölgedeki Pakistanlı yetkililer ve ihtiyaç sahibi eş, AFAD’ın oba desteği sebebiyle memnuniyetini anlatım ederken, bebeğin babası Mürtefi İsmail, Türkiye’ye ve AFAD yetkililerine teşekkürname etti.

Hemen rastgele şeye gerekseme duyuluyor

Binlerce kişinin yaşadığı kampta, dinlenme kampı sakinlerinin üstelik dediği kabil serian seçkin şeye gerekseme duyuluyor.

Gıda, saf akarsu, tuvalet ve banyo, esenlik tesisi ve canlılık bunların başında geliyor.

Kampta ruhlu Hüsna üstelik yemek problemine işaret ederek, bozulmamış su üzere 2 kilometre öğün katettiklerini anlatım etti.

Kamp sakinlerinden Maşuk Ulvi ise 15-20 gündür kampta yaşadıklarını, çocuk ve yaşlılarda türlü hastalıkların baş gösterdiğini aktardı.

“Intikal döneminin atlatılması” vurgusu

Kahramanmaraş İl AFAD Müdürü Arslan Mehmet Ateşin, ülkenin değişik bölgelerinde cerrahi müdahale yürüttüklerine belen ederek, Pakistan’daki dominant felaketinin önce gününden bu yana ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Ateşli, halkın selden aheste şekilde etkilendiğine belen ederek, “Oba ve besin yardımı ile bu intikal döneminin atlatılması için Pakistanlı kardeşlerimizin yanı sıra olmaya bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye ve Türk halkına teşekkür

Kamptan sorumlu Pakistan Gelgel Kuvvetlerinden Ilçebay Vakkas Zahid, kampta 600’ün üzerinde otağ olduğunu belirterek, insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ve su düzeyi düştüğünde halkın farklı yerlere götürüleceğini ifade etti.

AFAD’ın kendilerine oba, besin ve zaruri yardım malzemelerini sağladığına meni fail Vakkas, “Bu baskı zamanda Türkiye bizi bekâr bırakmadı. Türkiye’ye ve Türk halkına çokça müteşekkiriz.” dedi.Share: