Afyonkarahisar’da 11 yıl önce ortaya sâdır topraktaki yüzey kırıkları korkutucu boyutlara ulaştı

– Bu görüntüler yer sarsıntısı bölgesindeki benzeri kentte değil, Afyonkarahisar’dan

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde kestirmece 11 sene önceki ortaya çıkan ve iki mahalleyi etkileyen satıh kırıklarından hava tıpkısı haddinden fazla familya kullanılamaz hale gelirken, mahallelerdeki mezarlar toprağa gömülüp, yolda ise dip çatlaklar oluştu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntı sonrası yıkıma uğrayan kentlerde ortaya çıkan görüntülerin ayrımsız benzer manzaraların yaşandığı bölgedeki insanlar ise adeta çalı üzerinde hayat sürüyor. Bolvadin kaymakamlık merkezindeki Şıhlar mahallesi ile merkeze mecbur Dipevler köyü yaklaşık 11 yıl önceki ortaya sâdır topraktaki yüzey kırıkları korkutucu boyutlara ulaştı. 2012 yılından sonraları toprakta meydana mevrut üstünkörü çatlaklar ev, ahır, besihane kabilinden yapılarında duvarlarında devasa çatlaklar oluşturdu. Bölgede mezarlıklarda ortaya çıkan görüntülerde adeta görenleri dehşete düşürürken, yollarda birlikte yeniden çatlaklar meydana geldi. Yapılarında meydana mevrut çatlaklardan etraf bire bir çok yaşama evini fırlamak zorunda kalırken, apayrı aynı yere gitme şansı olmayanlar ise adeta ölümlü kibir buruna dirilik mücadelesi veriyor. Bölgede yaşayanlar Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 kentte yıkıma sebep depremlerden sonrası ise imdi paslı olmaya başladı. Kesim halkı yıllardır yapılan araştırmalardan tıpkısı akıbet çıkmadığını kaydederek, kendilerine bu konuda arkalama edilmesini istiyor.

“Bizde mi Maraş ve Hatay’daki gibi gerileme altında kalalım”

Şıhlar mahallesi sakinlerinden Ceylan Güzyiğidi, ev ve eklentilerinde gelişigüzel güzeşte devir mütezayit çatlaklardan hava tırsmak ortamında yaşadıklarını anlatım etti. Güzyiğidi, İhlas Bilgelik Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş’ta hareket oldu tıpkısı oradaki gibi Bolvadin’de adım adım çöküyor. Buradaki evlerin hepsinin incelenmesini istiyoruz. Hoppadak bizim mahallemizde 8-10 ocak çökmek amacıyla. Ayazlık anbean çöküyor, yapı 75-80 santimetre hatır çöküyor. Oradaki depremler kabilinden olacak bizde öleceğiz ondan sonrada bizi çıkarırlar (enkazdan) Allah’ın izniyle” dedi.

“Yerle karı beyninde 5 metre açıklık var, ev üstüme çökecek diye niteleyerek korkuyorum”

Dipevler köyünde hareketli Safinaz Aykuş ise olaydan periferi adeta evinin bölündüğünü dile getirerek şunları söyledi:

“Evim ve ahırım bölündü, ineklerim ölecek diye korkuyorum. Evim bölündü ve göçecek, hatır girmeye korkuyorum. Nerede yer sarsıntısı olsa benim evim böyle açılıyor. Ego arkalama bekliyorum. Bizim evimiz adeta hane hizip altında kalacağım diye korkuyorum. Evin tabanı dersen gene bire bir şekilde, ego yeri dolduruyorum, yerle familya arasında 5 metre açıklık var ego ne yapacağım? Karı üstüme çökecek diye niteleyerek korkuyorum.

Share: