Afyonkarahisar’daki okulların depreme dayanıklılığı ile ait arz kesin açıklama

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerin arkası sıra ensiz genelinde sorgulanmaya başlanan ‘okulların depreme dayanıklılığı’ konusuyla ilişkin Afyonkarahisar’dahi genişlik kesin izah Milli Yetişek Müdürü Miraç Sünnetci’den gelirken, Sünnetci, bu konuda kentteki velilerin gönül rahatlığı içerisinde olmasını rapor etti.

Hareket felaketinin arkası sıra gündeme gelen okulların depreme dayanıklılığı üzerine denetimler arttırıldı. İstanbul ilkin doğmak üzere ülke genelindeki bir haddinden fazla kentte denetimler sonucu bazen okullar güvenlik gerekçesi ile boşaltıldı. Afyonkarahisar’daki okulların depreme dayanıklılığı üzerine izah ise sunma çıkışlı isimlerden birinden geldi. İl Milli Yetişek Başmuallim Miraç Sünnetci, bu konuda hava adına denetimleri arttırdıklarını rapor etti. Sünnetci, “Afyonkarahisar’dahi 38 okulun hareket üzerine güçlendirmesi yapılarak tamamlanmıştır. 28 okulda ise yer sarsıntısı revizyonu yani güçlendirmesi devam etmektedir. Yıkımı yapılan ve güçlendirmesi gerçekleştirilen okullarımız boşaltılmıştır, Afyonkarahisar’de şuanda hınç bildirme edecek bir uzanım yoktur zira var olan binanın güçlendirmesi gerekiyorsa 38 çekicilik güçlendirildi ve 28 okulunda güçlendirmesi devam ederken, bu okullarda da hiçbir öğrencimiz yoktur. O okullarda eğitim bilimi gören öğrencilerimiz başka okullarda düet tedrisat adına terbiye alıyorlar.”

“Bu konuda inşallah benzeri ağırbaşlılık yaşamayacağız”

Kentte antrparantez depreme dayanabilen olmadığı üzere geçmiş aylarda yıkımı yapılan okullar olduğunu birlikte hatırlatan Sünnetci açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yıkımı gerçekleştirilen okullarımızlar gelişigüzel güçlendirmesi yapılan evet üstelik yapılmaya bitmeme fail tek okulda öğrencilerimiz yoktur. Afyonkarahisar’daki velilerimizin içi rahat olsun, bu konuda İl Özel İdaresi ile Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı kurumlarının mühendisleri, görevlileri sahada. Bu konuda inşallah tıpkısı ağırlık yaşamayacağız, zira elan ilkin bu hususta ilaç alınmıştı. Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatları bu yöndeydi, tığ gene dahi esasen benzeri ağırlık yaşamaması için gine denetimlerimizi yaptık. Bu konudaki mühendis ve görevlilerimiz alanda çalışmalarını sürdürmektedir.” – AFYONKARAHİSAR

Share: