Kentsel dönüşümde yüreklilik limiti ayrımsız milyon 250 bine çıkarıldı

Kentsel dönüşümde güven limiti tıpkısı milyon 250 bine çıkarıldı

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Alım:

“0.79 repo, 10 yıl vadeyle, tıpkı milyon 250 bin liraya kadar güven imkanı tanıyoruz”

“Kentsel dönüşümde müteahhitlere bile ilk kez motivasyon veriyoruz”

MALATYA – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gurur, kentsel dönüşümde bakir tıpkı döneme girildiğini belirterek, “Kaynak ve Maliye Bakanlığımızla kentsel tahavvül sürecini hızlandıracak yeni tıpkı kadem attık. Bu anlamda kredide limitini 1 Milyon 250 bin TL’ye çıkardık. 0.79 faiz, 10 yıl vadeyle, tıpkı milyon 250 bin liraya kadar kredi imkanı tanıyoruz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Malatya’da Battalgazi ilçesine merbut Orduzu Mahallesi Gelinciktepe mevkiinde yapımı bitmeme eden TOKİ konutlarında incelemelerde mevcut Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum depremin vurduğu 11 ilde çalışmaların eş anlı devam ettiğini söyledi.

Depremin yaşandığı ilk günden itibaren bütün imkanları ile sahada olduklarını tamlayan Bakan Çalım, “Gönüllerimizi iyilik amacında perçinlersek yükümüz hafifleşir dedik, 85 milyon yegâne canevi olduk. O günden beri uyandığınız herhangi bir sabahın tıpkısı öncekinden daha ümitvar olması üzere tekmil imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde 20 yılda hangi küçümseme verdiyseler hepsini tuttuklarını anlatım fail Alım, “Burada dahi kamu milletimize Cumhurbaşkanımız kortej verdi, tıpkı sene zarfında hareket konutlarının iri bölümünü bitirip vatandaşlarımızı güvenli konutlara yerleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Malatya’yı bile bu süreçte baştan ayağa kaldıracaklarını anlatım fail Nazır Çalım, “Hem durumunda hem dahi belirlediğimiz çekince alanlarında müşterek bu takatli imtihandan bütün alay malay esenlikle çıkacağız” dedi.

11 ilde arama istirdat çalışmalarının tamamlandığını ve oba kentlerin kurulduğunu bile hatırlatan Bakan Gurur, konteynerlere bile geçişlerin başladığını söyledi. TOKİ ve Gayrimenkul Ev ile inşa, polat konstrüksiyon ve yığma yapılardan oluşan geçici tahaffuz alanlarımızı hızlıca düz yazı ettiklerini anlatım eden Çekicilik, “Şu anda üstelik devletimiz 2.5 milyon kardeşimize barınma imkanı sağlıyor. İnşallah bu şartları daha da iyileştirecek konteyner intikal sürecini yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yandan eğreti barınma alanlarını düz yazı ederken, farklı yandan da hasar tayin çalışmalarının 11 ilde senkronik yürütüldüğünü da ifade eden Gelgel, “Depremden etkilenen illerimizde 5 milyon 337 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 847 bin binada tetkik yaptık. İçerisinde 876 bin 569 bağımsız seksiyon olan 298 bin 448 binanın yıkkın, evgin yıkılacak, dokunaklı ve ölçülü hasarlı olduğunu belirleme ettik. Malatya’mızda 120 bin 462 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 38 bin 773 binayı yıkık, evgin yıkılacak, aheste ve orta hasarlı yerine tespit ettik. Felaketin gerçekleştiği önceki dakikalardan itibaren devletimiz kamu imanları ile alay malay milletimizle alay malay depremzede kardeşlerimiz amacıyla baş başa bir uğraş verdik” ifadelerine düz verdi.

11 ilde Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban bölük seferberliğini başlattıklarını da sözlerine ekleyen Gurur, “21 Şubat’tan bugüne kadar tenkis süreçlerimizle, Gaziantep’te 7 bin 748, Adıyaman’üstelik bin 104, Kilis’te 264, Hatay’bile 296, Kahramanmaraş’ta 7 bin 628, Şanlıurfa’üstelik 300, Malatya’dahi 5 bin 702, Elazığ’de 505, Adana’da 717, Osmaniye’üstelik 50 koyulmak amacıyla bütün 24 bin 314 facia konutu, toplumsal konutlarla gelişigüzel toplamda 31 bin 916 konutun inşasına başladık. İlk sözleşmelerimizi imzaladık. eş anlı inşa faaliyetleri yürütülüyor. Malatya’mızda 45 bin 237 hane ve 25 bin 302 köy evi mensur edeceğiz. Hasar tespitlerimiz çerçevesinde bölük sayılarını ihtiyaca göre yeniden belirleyeceğiz. İnşallah 1 yıl içerisinde 319 bin göz, toplamda ise 650 bin konutun yapımını yürütüyor olacağız” şeklinde konuştu.

Kentsel transformasyon üzere kullanılmamış finansman desteği

Nazır Meram Gelgel, kentsel dönüşümde yeni benzeri döneme bile girildiğini belirterek, Kaynak ve Maliye Bakanlığı ile birlikte kentsel tahavvül sürecini hızlandıracak eskimemiş aynı etap attıklarını söyledi. Bu anlamda kredide limiti 600 binden 1 Milyon 250 bin TL’ye çıkardıklarının altını çizen Gelgel, “0.79 nema, 10 sene vadeyle, benzeri milyon 250 bin liraya büyüklüğünde yüreklilik imkanı tanıyoruz. Ayrıca kentsel inkılap sürecinin hızlanması adına müteahhitlere bile ilk defa teşvik veriyoruz. Burada riskli binalarda müteahhitlere 12 ay ödemesiz, 48 kamer vadeyle 250 milyona kadar emniyet imkanı getiriyoruz. Kentsel dönüşümü hızlandıracak, şehirlerimizi daha dirençli ayla getirecek bu çalışmamız hoş, iyi olsun” diye konuştu.

Share: