AİHM, öldürülen oğulları Belçika’da 2,5 yıl morgda tutulan Türk aileyi harbi buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), oğulları Belçika’da 2010’da cinayete kurban giden ancak müddeiumumilik kararıyla 937 çevrim morgda tutulan Türk ailenin açtığı davada sülale lehine değişmeyen verdi.

AİHM, Birim Aygün ve Naciye Aygün çiftinin 2012’de açtığı davayı karara bağladı.

Mahkeme, Belçika savcılığının izin vermemesi dolayısıyla oğullarının cenazesini kestirmece 2,5 sene boyunca morgdan alamayan ve defin için Türkiye’ye götüremeyen aileyi sağlıklı buldu.

Mahkemenin oy birliğiyle aldığı kararda, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel yaşam ve aile hayatına saygı hakkını öngören 8. maddesiyle bellek, vicdan ve din inanç özgürlüğünü öngören 9. maddenin ihlali olduğu bildirildi.

AİHM, Belçika’nın aileye 10 bin avro tazminat davası ile 3 bin 460 avroluk masrafları ödemesine hükmetti.

Belçika’nın Flaman bölgesindeki Meulebeke kasabasında 8 Eylül 2010’da cinayete kurban giden Erek Aygün (32) ile Süleyman Aygün (33) kardeşlerin cenazeleri, “müddeiumumilik soruşturması bitmeme ettiği gerekçesiyle” 937 ahit morgda tutulmuştu.

Aygün kardeşlerin annesi Naciye Aygün ile ağababa Vahit Aygün, defin için oğullarının cenazesini Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine koymak istemiş fakat buna müsaade verilmemesi nedeniyle Belçika’da mahkemeye gitmiş, peşi sıra AİHM’de sav açmışlardı.

Gaye Aygün ile Süleyman Aygün’ün cenazeleri, 9 Nisan 2013’te memleketlerine götürülerek toprağa verilmişti.

Aygün kardeşleri silahla vurduğu tayin edilen komşuları, Küçük Ay 2014’te sonuçlanan davada 29 sene hapse mahkum edilmişti.

Share: