Amasya’da patika lisesi öğrencileri depremzedeler üzere soba üretiyor

Amasya Martir Gültekin Çalgı Orağı Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için soba üretimi yapıyor.

Sabah erken saatlerde işe koyulan öğrenci ve öğretmenler, depremzedelerin çöz ve dış mekanlarda kullanabilecekleri sobalar imal emreylemek amacıyla akşam geç saatlere kadar çalışıyor.

Okul Müdürü Niyazi Şişkin, AA muhabirine, depremin sefer açtığı yaraların ayrımsız an evvel sarılabilmesi amacıyla oran ve ulus işbirliğinde çalışıldığını söyledi.

Depremzedelerin acılarını yüreklerinde hissettiklerini belirten Kabarık, “Ülkemizin geçirmiş olduğu afete bizim dahi katkımız olması namına öncelikle çocuklarımızın hazırlamış olduğu yardım kolilerini bölgeye ulaştırdık. Sonrasında soba işine başladık. Ürettiğimiz sobaların depremzedeleri ısıtması bizi bahtiyar edecek.” diye konuştu.

Okulun Eroin Teknolojisi Alan Şefi Fehmi Harcama üstelik “Kardeşlerimiz orada sıklet içindeyken tığ evlerimizde uyuyamadık. Çarçabuk tevhit kendisine meslek müdürümüzün liderliğinde çevreden bize bindi olan firmalarla görüşerek mukteza desteği aldıktan bilahare soba üretimine başladık. Yer gelişmemiş sürede bu kardeşlerimize ulaştırılmak amacıyla okulumuz fasıl öğretmenlerinden birlikte gayrı bölümdeki arkadaşlardan üstelik hem maddesel hem manevi bindi alarak aceleci bir şekilde üretimimize bitmeme ediyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Sungurcan Kırıcı da “Soba yapımına bitmeme ediyoruz. Allah’ın izniyle genişlik kısa zamanda depremzedelerimize sobalarımızı yetiştireceğiz.” ifadesini kullandı.

İç ve aut mekanlarda kullanılabilecek 100 soba, cumartesi haset yer sarsıntısı bölgesine gönderilecek.

Share: