Antalya’da “Icar Gelirlerinin Kazanç Beyanı” devam ediyor

Antalya Kazanç Dairesi Başkanlığı kira, ücret, taşınır anamal iradı, sair kazanç ve iratlarından oluşan mükelleflerin 2022 yılının almanak dirimsel vergisi beyannamelerini 31 Mart’a büyüklüğünde sınırlı oldukları alacak dairelerine vermesi gerektiğini bildirdi.

Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, yaptığı bağlanmış açıklamaya göre, “Amade Bildirme Sistemi” ile mükelleflerin acul, emniyetli, basit ve masrafsız benzeri şekilde beyanname gönderme imkanı bulduğunu belirtti.

İsteyen mükelleflerin merbut bulundukları kazanç dairelerine giderek veya kentteki alışveriş merkezlerinde kâin beyan akseptans masalarından beyannamelerini verebileceklerini kaydeden Karayılan, “Hazır Bildirme Sisteminden, henüz geçmiş tek beyanname vermemiş veya mükellefiyet kaydı olmayanlar birlikte bu hizmetten yararlanabilir. Yıllık Dirimlik Vergisi Beyannamesi herkes üzerinden onaylanıp gönderildiğinde ilişkin kazanç dairesinde yükümlülük kaydı tabiatıyla olarak açılmaktadır.”

Binaların mesken adına kiraya verilmesinden tıpkı takvim yılı ortamında elde edilen hasılatın 2022 yılı için 9 bin 500 liranın dirimlik vergisi olduğunu ifade fail Karayılan, konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde bildirme edilmez yahut muallel beyan edilirse 2022 yılı için belirlenen 9 bin 500 liradan yararlanılamayacağını aktardı.

Mükelleflerin hazır bildirme sistemine methal üzere hazirbeyan.gib.gov.tr adresinden ya bile E-Heybet ile yahut İnteraktif Vergi Dairesinden giriş yaparak beyannamelerini gönderebileceklerini tamlayan Karayılan, “Mükelleflerimiz dizge üzerinden beyannamelerini 1-31 Mart 2023 tarihleri ortada 7 çağ 24 saat gönderebilecekleri gibi gerçekleşme fail gelir vergisinin 1. taksitini 31 Mart 2023 tarihine kadar, 2. taksitini temmuz kocaoğlan içerisinde gine Amade Bildirme Sistemi üzerinden ‘anlaşmalı telekart güven kartı ile ödeme’ bölümünden evet da Başkanlığımıza mecbur veznelerden ödeyebileceklerdir.” ifadesini kullandı.

Karayılan ayrıca değişik dirimlik türleri olan ticari, tarımsal ve erkin patika vergi türleri amacıyla bile bildirme dönemi olduğunu, bu zümre sağlık algı sahibi mükelleflerin üzere bile elde ettikleri 2022 yılı dirimlik tutarlarının bildirme etmesi gerektiğini vurguladı.

Share: