Artvin’de kar zımnında iletişim kurulamayan nemli çiftin yardımına drone yetişti

Artvin’in Şavşat ilçesinde yavaş kar yağışı zımnında yolları kapanan ve elektrikleri kesilen nemli çiftle iletişim kurulamayınca, köy sakinleri drone sayesinde telefonlarını yiyecek edebilmeleri için hareketli pil gönderdi.

Artvin’in Şavşat ilçesine mecbur Oyuntu köyüne ilgilendiren Çamlık mahallesinde hararetli Hasan Kılıç ve eşi Lütfiye Tığ’ın yaşadığı mahalleye revan defa pahal kar yağışı sonrası çığ nedeniyle kapandı. Peşi Sıra elektriğin kesilmesi dolayısıyla telefonlarının şarjı bitti. Yakınları yaşlı çifte ulaşamayınca, ekiplerden arkalama istedi. Köye mevrut Artvin İl Özel İdaresi’ne ait iş makineleri, AFAD ve Jandarma ve TEDAŞ ekipleri köyün Çamlık mahallesine revan yolda meydana mevrut çığ zımnında mahalleye geçemedi. Kere üzerinde kâin alanlarda faziletkâr çığ tehlikesi olması dolayısıyla kat açılış çalışmalarına uzaklık verildi. Köyün sakinlerinden olan Barış Altun, namına ilişik drone ile Hasan ve Lütfiye ninenin sağlıkları için hikmet almak veya istekleri olup olmadığını sanmak için enteresan aynı yöntem denedi. Kendisine ilgilendiren droneye bağladığı aparat sebebiyle hareketli pili buğulu çiftin bulunduğu evin önüne gönderdi. Şarj cihazını alan ve telefonlarını şarj eden buğulanmış çift, ekiplerle iletişime geçerek sağlık durumlarının mebzul olduğu ve tek isteklerinin mahallerine giden yolun açılması olduğu belirttiler.

Daha sonra gelgel şartlarının normale dönmesinin ardından buğulu çiftin yolu açılarak erişim sağlandığı öğrenildi. – ARTVİN

Share: