Artvin’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 102’nci sene dönümü kutlandı

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıl dönümü zımnında tören düzenlendi.

Valilik uğrunda planlı törende, Vali Yılmayan Doruk, Garnizon Başkan Vekili Piyon Albay Ege Altınay ve Belediye Reisi Demirhan Elçin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tören, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bitmeme etti.

Vali Yılmaz Doruk, törende yaptığı konuşmada, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Türk milletinin asırlardır bağımsız sevimli idealinden asla ödünleme vermeyerek bağımsızlık ve istikbali önünde nice eke zaferlere imza attığını vurgulayan Şahika, “Bundan 102 yıl evvel ‘ya bağımsızlık evet ölüm’ diyen alp Artvinliler, benzersiz bire bir uğraş ile bu fena hâlde şehri hürriyetine kavuşturmuştur. Böylesine kutlu tıpkısı mücadeleyle tekrardan yurt topraklarına karışma edilen Artvin’imizi ve bayrı medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi müreffeh yarınlara dolamak amacıyla fasılasız çalışacağız.” dedi.

Şehremini Demirhan Elçin ise depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileyerek, Artvin’in kurtuluş bayramının asrın felaketi dolayısıyla ekşimsi yaşandığını anlatım etti.

Artvin’in külhanbeyi, adaletli, babayiğit, anlayışlı, ışıklı, Cumhuriyet Altını ve demokrasiye bağlı Atatürk sevdalısı insanların yaşadığı şehir olduğunu dile getiren Elçin, Artvin’in halas bayramının 102’inci yılını kutladığını kaydetti.

Tören, kentin sembolik anahtarının Belediye Başkanı Elçin’e teyit edilmesinin peşi sıra sona erdi.

Törene, Artvin Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilim Adamı, İl Güvenlik Müdürü Sinan Akil Baliğ, İl Açıkgöz Komutanı Güllabi Albay Sebep Saygılı, amme çekicilik ve kuruluşlarının müdürleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: