Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Kutlandı

KASIT İSTANBULLU

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü törenle kutlandı. Törende konuşan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Artvin; yürekli, külhanbeyi, adil, ferasetli, bilinçli, aydın, Cumhuriyet Altını ve el erki aşığı, Atatürk sevdalısı insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir” dedi.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü nedeniyle Artvin Valiliği’nin önünde mevcut Atatürk Anıtı uğrunda zaman tören düzenlendi. Merasim, saygı duruşu ve arkası sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene, Artvin Valisi Yılmayan Şahika, Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin, siyasal parti temsilcileri, çalım amirleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“ECDADIMIZ, ASIRLAR BOYU MUTLAK DIRILIK İDEALİNDEN VAZGEÇMEMİŞTİR”

Artvin Valisi Yılmayan Şahika, “Artvin’imizin antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümünü münasebetiyle bire bir araya mevrut bulunmaktayız ve bu yıl dönümünü kutlamanın gururunu bilcümle alay malay yaşıyoruz. Bilindiği kabil ecdadımız, asırlar boyu hür yaşam idealinden katiyen vazgeçmemiştir. Tarihimiz, ileri için kazandığımız birçok kebir zaferlerle kırcı. 7 Mart 1921’bile kazanılan galibiyet bile bunlardan tıpkı tanesidir” dedi.

“ARTVİN, DEMOKRASİ AŞIĞI İNSANLARIN YAŞADIĞI KENTTİR”

Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin ise şunları söyledi:

“Bu cennet vatanı bizlere miras adına bırakan özellikle ulusal önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Artvin’i il işleyen Mustafa Kemal Atatürk’ün zırh arkadaşı, dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Müşir Fevzi Hissetmek, Şark Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Ağır, Çoruh Bölgesi Müfreze Komutanı Halit Gösterişli, Albay Şükrü As, Sevr görüşmeleri sırasında burada Osmanlı ordusunda alın çıkan biricik gönül, Osmanlı paşası Ulu Talep Vakur’ya ve bu behişt vatanı bizlere bırakıt bırakmak üzere kanlarını gözlerini kırpmadan su gibi akıtan ve canlarını feda fail kamu şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyor, gazilerimize da şükranlarımı sunuyorum. Artvin; babayiğit, kabadayı, adaletli, ihatalı, şuurlu, okumuş, Cumhuriyet Altını ve el erki aşığı, Atatürk sevdalısı insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir.”

Share: