Başkan Demir: “Çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşürüyoruz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çipo, çiftçilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi yerine icraat yürüttüklerini belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, hayvancılıkta mergup anif yemleme açığının kapatılmasına yardım ulaşmak için sertifikalı yonca tohumu desteğinde bulundu. Belediye rustik kalkınmanın artırılması için benzeri taraftan çiftçilere sulp desteğini sürdürürken, ayrımsız taraftan bile maharet personel yoluyla çiftçilere müteveccih yerey kontrolleri yapılıyor. Ladik ilçesinde 283 dekar alanda 35 çiftçiye 900 kilo yonca tohumu desteğinde bulunuldu. 2022 yılında toprak genelinde ise üreticilere 54 titrem yemleme bitkisi tohumu dağıtıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çipo hem zirai, hem hayvansal üretimin artırılmasıyla ilişkin çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Amacımız çiftçimizin kazancını çoğaltmak ve kırsalda işlek vatandaşımıza müzaheret etmek. Çünkü hayvancılıkta sunu majör girdi maliyeti kaba yem ihtiyacının karşılanması. Biz çiftçilerimizin bu girdi maliyetini kesmek üzere onlara yonca tohumu dağıtıyoruz. Onların üretimi ülkemiz ve şehrimiz için haddinden fazla eşsiz. Samsun olarak üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Yonca tohumu desteği kayran üreticilerden Hayrullah Cebbar, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden 20 kilogram yonca tohumu alıp tarlasına ektiğini belirterek, “Üreticilere sunulan destekler haddinden fazla iyice. Başkanımız her zaman bizlerin, üreticilerin yanı sıra, hiçbir devir bire bir dediğimizi iki etmedi. Kendisine teşekkürname ediyoruz” ifadelerine yer verdi. – SAMSUN

Share: