Batman Belediyesi’nden yer satışlarına ilişkin izah

Batman Belediyesi, yer satışlarına ilgili açıklama yaptı.

Belediyeden yapılan açıklamada, uray hizmetlerinin kalitesinin ve sayısının artırılması, vatandaşın geçim ve refahı amacıyla yapılacak faaliyetlerle şehrin gelişimine yardım sunulması, yeni iş alanları oluşturulması üzere seçkin belediye yönetimi döneminde olduğu kabilinden şehremaneti divan kararı ile arsa satışlarının yapıldığı bildirildi.

Taşınmazların mir yetkisinin belediye meclisinde olduğu, satışın eksiltme usulü Şehremaneti encümeni tarafından 2886 sınırlanmış Azamet İhale Kanunu’na bakarak belirlendiği rapor edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Sosyal donatı alanlarının satışı kanunen olabilir olmayıp satılacak olan parseller hür şehremaneti taşınmazıdır. Bu bağlamda belediye meclisince satışına karar verilen yurt 2886 mahdut Ululuk İhale Kanunu’nun 2. maddesine bakarak eşitliği, rekabeti ve saydamlığı sağlayacak şekilde, benzeri kanunun 35. ve 45. maddelerine göre açıkça eksiltme usulü ile şartları sağlayan herkesin iştirak sağlayabileceği şekilde yapılacaktır. Arsa satışları değme uray yönetimi döneminde yapılan rutin işlerden olup, yapılan izahat dezenformasyon amaçlıdır. İhale usulü ‘çıplak münakasa’ olup eksiltme şartlarını sağlayan özel ve tüzel kişiler katılım sağlayabilecektir. Önceki dönüş HDP yönetimi, 2012-2015 yılları beyninde 50 arsanın satışını yapmıştır.”

Açıklamada, satışı yapılacak arsalardan elde edilecek kaynağın kamuya yapılacak bakım projelerinde kullanılacağı aktarılarak, antrparantez yapılan 21 bin 500 metreküp akarsu deposu sebebiyle ve asbestli içme suyu boruları değiştirilerek, henüz geçmiş yaz aylarında yaşanan su kesintisi probleminin giderildiği belirtildi.

Batman merkezde kâin içme suyu kaynaklarının yer merkezinin doğusunda kayran kayran 42 keson kuyudan terfili sistemle sağlandığına kayran sunulan açıklamada, bu nedenle içme suyu temini için sarf edilen enerjinin maliyetinin 2021’de toplanmış 37 milyon liralık, 2022’nin önce 5 kocaoğlan üzere ise 39 milyon liralık olduğu aktarıldı.

Açıklamada, şehrin detaylı vadeli akarsu sorununun çözümü arayışının Batman Barajı’ndan katıksız cazibe ile içme suyu sağlamaya ve neşelilik giderlerini asgari seviyeye indirmeye yönelik olduğu belirtilerek, her sene nüfusu artan şehre yönelik bu çalışmanın, etraflı vadeli bir planlamayı ve çabayı lüzumlu kıldığı kaydedildi.

Share: