BERRAK timinin gönüllü “enerjik”leri önce deprem görevlerinde enkazdan 15 hayat kurtardı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin arkası sıra Malatya ve Hatay’bile görev işleyen Erzurum Emniyet Müdürlüğünde işyar acara bilek polislerinden oluşan Polis Taharri Istirdat (NECIP) timi, 15 kişiyi enkaz altından kurtardı.

İl Güvenlik Müdürlüğü bünyesinde tıpkısı müddet ilk Enerjik Bilek Büro Müdürlüğünde fariza işleyen ve fahri kontrol kurtarma eğitimi alan 20 personelden AK PAK timi oluşturuldu.

SILI timi, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki evvel depremin ardından AFAD koordinasyonunda taharri kurtarma çalışması fayrap etmek amacıyla afetten etkilenen Malatya ve Hatay’a gitti.

İlk deprem görevlerinde Malatya ve Hatay’daki enkazların altından 15 kişinin etken çıkarılmasını sağlayıcı tim, bölgedeki görevlerini tamamladıktan sonraları Erzurum’a döndü.

Erzurum’birlikte birincil görevlerinin başına geçen EKSIKSIZ timinin amiri komiser Abdulkadir Çınar, AA muhabirine, zelzele sabahı saat 7.30’da hazırlıkları tamamlayarak yola çıktıklarını fakat kar ve tipi nedeniyle ağırlık şartlarda misil aldıklarını anlattı.

Olumsuz çekicilik koşullarına karşın deprem bölgesine yayılmak amacıyla nazik çaba gösterdiklerini vurgulayan Çınar, “Biz o bölgeye ulaşmak üzere suratsız hava koşullarına rağmen gittik ve tıpkısı dönem akşam ezanı 16.30’birlikte kriz üstünde arama yapmaya başladık.” dedi.

Çınar, ekipte düzlük alan 20 acara kuvvet polisinin henüz geçmiş sarsıntı tecrübesi olmadığına işaret ederek, buna rağmen aldıkları eğitimleri uygulayan timin geçmiş iki dönem 13 kişinin enkazdan sıhhatli çıkarılmasını sağladığını dile getirdi.

Sonraki günlerde da 2 kişiyi enkazdan çıkardıklarını rapor eden Çınar, şöyle konuştu:

“Depremin ikinci haset değişik enkaza yönlendirilirdik, henüz evvel burada kontrol çalışmaları yapılmış ve etkili emaresine rastlanmamış. Tığ umutlarımızı kaybetmeden çalışmaya bitmeme ettik. Tıpkısı de depremde daim çalışınca kulaklarınızda benzeri sesleri duymaya başlıyorsunuz. Yanılmıyorsam depremin 45’inci saatiydi. Aynı kardeşimizin sesi makbuz. Acep deli dolu var mı demeye başladık. Tabii zamana karşı benzeri konkur bile vardı. İlk dört katını çıkardık, arkadaşlarımız ‘Sesimi duyan var mı?’ diye niteleyerek seslenince, ‘Buradayım.’ diye niteleyerek fiyat verildi. İlk özellikle inanamadık ‘Acep sesi amiyane mi duyduk, yoksa kulaklarımız mı bizi yanıltıyor?’ diye niteleyerek şaşırdık. Sonra etraftaki değişik kontrol kurtarma ekiplerini ve vatandaşları çağırdık, ‘Tığ ayrımsız ses duyduk amma manzara mi soy mi inanamadık.’ dedik. Onların dahi dinlemesini istedik. Gine kimesne var mı, ismini söyle dedim. Bir noktadan ‘Ego Anıl.’ diye cevap gelince oradaki sevincimizi anlatamam.”

“Talih böyle tıpkı madde, ikimizi enkazın altında buluşturdu”

Çınar, timin 4,5 saat süren çalışmanın arkası sıra Anıl’a ulaştığına bel ederek, “Günlerce aç, susuz ve uykusuz fariza yaptık. Anıl’a ulaştıktan sonraları tam yorgunluğumuzu unuttuk. Anıl’a ‘Kardeşim kaçıncı kattasın.’ diye niteleyerek sorunca ‘Bodrum kattayım.’ dedi. Binanın 7. katından etken çıkmazken, bodrum katından çıkması bir mucizeydi. Çökme altındaki Anıl’ı ihatalı ağrımak için konuşuyoruz, bize ‘Ağabeyi hayatımı kurtarıyorsunuz. Birimiz Türkiye’nin bir ucundan diğerimiz tıpkı ucundan geliyoruz. Ego Tekirdağ’dan siz Erzurum’dan geldiniz ve Malatya’birlikte buluştuk.’ dedi. Şans böyle tıpkısı öz… İkimizi enkazın altında buluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgelerinde günlerce süren çalışmalarını tamamladıktan bilahare yeniden görev bölgelerine döndüklerini ve halkın huzuru üzere ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini nâkil Çınar, “Vatandaşlarımızın huzuru ve duygusal güvenliği için ekip arkadaşlarımızla çalışmalara devam ediyoruz. Güvenlik çalışmalarını sürdürüyoruz. Sahn bitmeme ediyor ve vatandaşlarımız amacıyla canla başla çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: