Boğalara güreş öncesi tırnak bakımı

Artvin’de geleneksel adına düzenlenen kele güreşleri öncesi hazırlıklar başladı. Güreşlere spor yaparak hazırlanan boğaların, keski bakımını fayrap etmek üzere bin 600 kilometre mesafedeki Okumuş’dan Artvin’e özel yerine nalbant getirildi.

Artvin tarz ve ilçelerinde gelişigüzel sene anadan görme namına düzenlenen kele güreşleri, bölgede balaban bir sektör oluşturuyor. Saksı, başaltı, büyükorta, küçükorta, bukanak ve bağ doğmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri da bölgede yavaş bağ görüyor. Boğa yetiştiricileri, 400 ile 950 kilogram ağırlığında olan boğaları şişman özenle bakıyor. Kentin bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası başta görünmek üzere farklı arenalarda boğalarını güreştirecek olan boğa sahipleri, havaların ısınmasıyla hazırlıklara başladı.

Güreşlerde boğaların kudretli olabilmesi amacıyla aylar öncesinden boğalarına rüşvet, ot, yumurta, cılız üzüm gibi hususi yemlerle besleniyor. Sevir sahipleri, tıpkı zamanda günde 5 ile 10 kilometre koşu yaptırıyor. Boğalar, spor yaparken ayakları ‘incinmesin” diye birlikte nallama işlemi yaptırılıyor.

İlk nöbet nalça çakılacak hayvanların ayakları temizlendikten bilahare nal yara işlemi gerçekleştiriliyor. Elan geçmiş nalça çakılmış hayvanlarda ise bozuk nalça sebebiyle uzayan veya çürüyen tırnak kesildikten sonra hayvanın ayağı temizleniyor. Hususi nal çivileri ile ayağa çakılan nallardan küsurat çiviler kesilerek boğalar spora ve güreşlere amade ağıl geliyor.

“Boğacılık işi ilişik hırslı işidir”

Artvin’in Borçka ilçesinden iki boğasının tırnak bakımı için getiren Metanetli Zeytin, Artvin’üstelik literatür gelmesiyle festivaller öncesi boğaları güreşlere hazırladıklarını rapor etti. “Spor öncesi keski bakımı yapılarak nalça yara işlemi yaptırıyoruz” diyen Zeytin “Spor esnasında hayvan beis görmemesi amacıyla nal berenarı büyük. Nalça çaktırmayla mevsim başlar, henüz sonra spor yapılır. 40 dolaşma ile 60 çağ ortada sürer. Sporuyla alay malay gâh besinler alır, rüşvet yemleme üzüm kurusu kabilinden. Henüz sonra boğamız hazır olunca makul meydana boğamızı götürüp güreştiriyoruz. Boğacılık işi bu şekilde sevgi ve özlem ile yapılıyor. Kimesne bizim boğaları sevdiğimiz kabil sevemez. Görüyorsunuz hayvanın ayağına taş değmesin diye niteleyerek kilometrelerce uzaklıktan nalbant getirip nalça çaktırıyoruz” dedi.

Bin 600 kilometreden boğalara nal çakozlamak amacıyla geliyor

Kültürlü’dan mevrut 35 yıllık Nalbant Turgut Aydınlık ise yaptığı açıklamada “35 yıldır bu işle uğraşıyorum. Mesleğim hayvanların tırnak bakımlarını beğenmek. Buraya özel nida konusunda geliyorum. Bin 600 kilometre kat yapıp buradaki güreş boğalarının tırnak bakımlarını yapıyoruz. Yılda iki kez Artvin’e geliyorum. 15 dolaşma kalıyorum kısaca 150 boğanın tırnağına nalça takıyorum” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: