Bu kadarı de pes dedirtti… Binanın kirişlerini toprakla doldurdular

Bu kadarı birlikte pes dedirtti… Binanın kirişlerini toprakla doldurdular

Yapılan binanın çürük olduğunu belirten inşaat kalfası: “Binanın yıkılması için depremin gelmesine ister yok”

“Binaların dışındaki süsler kandırmadan başka tıpkısı öz değil, içleri batıl”

“C4 betonu sulandırılarak dayanaklılığı C1’e düşürdüler”

KOCAELİ – Kocaeli’de 23 daireli 8 katlı yapılan binanın usule uymaz yapıldığını kanıt fail yapım kalfası Mecbur Şengül, “Kirişlere yerey dolgusu yapıldı. Kirişlerin ve kolonların içine yer doldu. Betonla kiriş beyninde ayrımsız bağlantı yok. Yüzdelik beniz sırtçı olan kiriş toprakla doldurulduğu üzere gücü yüzde 20 düştü. Binanın yıkılması üzere depremin gelmesine lüzum bulunmayan. Binaların dışındaki süsler kandırmadan bambaşka benzeri molekül değil, içleri çürük. 4 kolonda efriz namevcut. Ayrıca betonu sulandırdılar. C4 betonu sulandırılarak dayanaklığı C1’e düşürdüler. Tekraren uyarmama rağmen beni dinlemedikleri amacıyla yanımda müteharrik kişilerle toparlanıp gidiyoruz” dedi.

Kocaeli’de tıpkısı yapım firmasının yaptığı binanın depreme dayanıklı olmadığı iddiası üzerine taşeron işçiler şikayette bulundu. 23 daireli 8 bükülmüş yapılması planlanan inşaatta kirişlerinin betonla doldurulması gerekirken toprakla doldurulduğu ve frizlerin kolonlarla angajmanlı olmadığını iddia eden taşeron işçiler şikayette bulundu. Durumu müteahhitlere bildirdiğini fakat kavrayışsız dolaşma alamadığını belirten işçiler binanın yapımını bıraktı. Antrparantez işçiler falsolu haritalandırmadan belde üstelik binanın bir numara katında kolonların kesilerek yerinin değiştirildiğini söyledi. 40 yıldır yapım işiyle uğraşan ve binanın yapımında üstelik kalfalık eden Sadık Şengül, yapılan binanın zayıf olduğunu, yıkılması için depreme lazım olmadığını söyledi.

Yapılan şikayetin peşi sıra şehremaneti inceleme başlattı.

“Hareket binayı yıktıktan ve insanlar öldükten sonradan müteahhidin cezalandırılması benzeri şeyi anlatım etmiyor”

40 yıldır inşaat sektöründe çalıştığını söyleyen Sınırlanmış Şengül, “İnşaat kalfasıyım. Model, çıpa, cidar işleri yapıyorum. Sözleşmelimizi yaptık ve işe başladık. İnşaatta ara sıra eksiklikler gördüm ve videolarını çektim. Bu videoları yetkililere gösterdim. İnşaat sahibi, ‘İşine son veririm, desise tahtanı git, seçkin şeye burnunu sokma’ diye beni yıldırma etti. İnsanların canı seçme şeyden daha makro olduğunu düşündüğüm üzere vicdanen erinçsiz oldum. Geceleri uyuyamaz oldum. Yer Sarsıntısı binayı yıktıktan ve insanlar öldükten sonraları müteahhidin cezalandırılması ayrımsız şeyi rapor etmiyor. Önceden eksiklikler görülüp müteahhit cezalandırılmalıdır” diyerek konuştu.

“Kirişlerin ve kolonların içine yerey doldu. Betonla kiriş beyninde bire bir bağlantı namevcut”

Binada yapılan yanlışları anlatan Şengül, “Kirişlere yerey dolgusu yapıldı. Kirişlerin ve kolonların içine arazi doldu. Kirişlerin ve kolonların yeri topraktan arındırılarak betonun kirişlerle bağlantı etmesi gerekiyor. Kirişler ve beton beyninde kısaca 15 santim toprak doldu. Betonla kiriş arasında bire bir bağlantı namevcut. Frize denk atfetmek gerekirse birinci tiran atınca demirler yukarıya akla yatkın yarar. İkinci katın kolanları bir numara katın demirleriyle geçirmeli tamam. 4 kolonda friz yok. Yüzdelik beniz sırtçı olan kiriş toprakla doldurulduğu için gücü yüzde 20 düştü. 23 daireli 8 eğik yapı yapılacak. Bu haddinden fazla tehlikeli bire bir şeydir. Toprağı koparmak için müteahhide boşaltıcı getirmesini söyledim ancak 2 bin TL parası gitmesin diyerek getirmedi. Mimar ve müteahhitlere durumu anlatmama rağmen bana ansız dönem yapılmadı” şeklinde konuştu.

“Binanın yıkılması için depremin gelmesine lüzumlu yok”

Binanın yapınma 3 kamer geçmiş başladıklarını rapor fail Mecbur Şengül, “Sarsıntı olunca vicdanım tamamıyla tasalı oldu. Müstelzim yerlere şikayette bulundum. Binanın yıkılması üzere depremin gelmesine ister bulunmayan. Binaların dışındaki tezyinat kandırmadan başka tıpkısı şey değil, içleri asılsız. Zelzele olmasına icap bulunmayan, dokunaklı rüzgar binayı yıkar zira kolon yok, binayı haiz kirişler bulunmayan. Yerey çıkarılıp temizlenseydi sunma aşkın 3 metreküp betondu. Pompa geldi arızalandı. Sonra adi bir pompa getirdiler. Uçlara pompa yetişmeyince betonu sulandırdılar. Betona akarsu katamazsın. C4 betonu sulandırılırsa dayanaklığı C1’e düşer, beton ölür. Uyarmama karşın beni dinlemedikleri için yanımda çalışan kişilerle toparlanıp gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: