Bursa belediyeleri yer sarsıntısı bölgesindeki çalışmalara desteğini sürdürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri, amme kurumları ve gönüllülerle gelişigüzel 2177 personel, 311 kurgu, 212 gelişim makinesi, 7 taharri kurtarma köpeği ve kentten revan 350 ayni müzaheret tırı ile depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, depremin arkası sıra önceki çağ 5 araçla yola sâdır 22 itfaiye aracı personelinin peşi sıra, bölgeye yapılan takviyelerle Bursa’nın bakım neferleri parçalanmamış sarsıntı bölgesine yayıldı.

Kahramanmaraş’ta 74 itfaiye aracı personeli, 32 nefis DASKUT ekibi, 6 şahsiyet BUSKİ arama istirdat ekibi, 67 kişilik Burulaş kontrol kurtarma ekibi, 12 nefis Milli Eğitim Bilimi taharri kurtarma ekibi ve 1 itfaiye aracı gönüllüsü ile istirdat mücadelesi veriliyor. Gene BUSKİ, 2 akarsu tankeri, 2 vidanjör, 7 açar ve 27 personelle Kahramanmaraş’ta hizmet verirken, büyükşehirin bölgedeki hizmetleri hep 30 şalter ve hisse senedi makinesi ile sürdürülüyor. bu arada Malumat İşleri, İmar ve Şehircilik, Park ve Bahçeler ile Hareket Riziko Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi başkanlıklarından görevlendirilen 12 hasar belirleme personeli de Kahramanmaraş’taki çalışmalarına başladı.

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı de 55 personel ile 74 vasıta ve aksiyon makinesi ile Gaziantep ve Hatay’daki çalışmalara destek veriyor. Büyükşehir İtfaiyesi, 3 kontrol halaskâr ve 15 personelle Gaziantep’te kriz yığınları beyninde canlılara ulaşmaya çalışırken, tıpkı bölgede BUSKİ 33 personel, 2 akarsu tankeri, 2 vidanjör ve 7 araçla, Burfaş bile 41 personel ve 11 araçla Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görev yapıyor. Yeniden bölgede cenaze hizmetlerine üstelik 20 yabanlık kol ve 6 cenaze nakil aracıyla bindi veriliyor.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı 64 personel, 48 miftah ve gelişim makinesi ile Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta 24 saat esasına göre kesintisiz çalışırken, 130 domestik destek personeli ve 3 otobüs birlikte Malatya’daki çalışmalara destek veriyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı antrparantez 11 cenaze taşıt, 1 kamyon ve 24 personel ile Gaziantep Nurdağı, Kahramanmaraş Pazarcık ve Hatay’da bunaltıcı faaliyet harcıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin 622 personel, 102 hareket makinesi, 76 dil ve 22 arama kurtarma aracıyla verdiği desteğin yanı sıra, ilçe belediyeleri üstelik depremzedeler üzere seferber oldu.

İlçe belediyelerinden da bütün 739 personel, 100 hareket makinesi ve araçla eksiksiz sarsıntı bölgesinde hem arama istirdat hem birlikte içtimai yaşama destek çalışmalarına ulama veriyor. Büyükşehir, kaymakamlık belediyeleri, amme kurumları ve gönüllülerle gelişigüzel hep 2177 personel, 311 vasıta, 212 iş makinesi, 7 arama istirdat köpeği ve Bursa’dan giden 350 ayni müzaheret tırı ile depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.

İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Bursa Valisi Yakup Canbolat ile gelişigüzel Gaziantep’te koordinasyonla görevlendirilen Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, ilk günden beri İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki çalışamalrını sürdürüyor. Birlikte Gaziantep Mebus Mehmet Sait Kirazoğlu ile gelişigüzel Nurdağı ilçelerine sınırlanmış Başpınar, Bademli, Yeni Bademli ve Belpınar Mahallesi ile Karahasanlı mezrasını gezen Aktaş, hem çalışmaları durumunda koordine etti hem üstelik depremzedelerin sorunlarını dinledi.

“Felaketin izleri silinene büyüklüğünde Bursa yerine bölgede olmaya devam edeceğiz”

Açıklamada değerlendirmelerine saha verilen Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, devletin tamam birimleriyle bölgeye bilgili durumda olduğunu, yaraların bir anda sarılmaya çalışıldığını kaydetti.

Özellikle havanın itici olması dolayısıyla vatandaşların yunak gıdaya erişimi için belediye yerine nazik gayret gösterdiklerini, İslahiye ve Nurdağı’ndaki lokanta sayısını 10’a çıkardıklarını belirten Denizköpüğü, “Ülke olarak şişman tıpkı kırıcı yaşıyoruz. Bu acının tarifi yok. Cemi illerimiz kadar tığ dahi Bursa namına bölgede şişman aynı özveriyle çalışıyoruz. Hem Büyükşehir hem da kaymakamlık belediyelerimizin ekipleri sahada. Bunun yanı sıra Bursa’dan gönderdikleri yardımlarla yaraya deva olmaya çalışan tekmil hemşerilerimize teşekkürname ediyorum. Felaketin izleri silinene büyüklüğünde Bursa kendisine bölgede olmaya bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Ekincilik Peyzaj A.Ş. vasıtasıyla bölgeye ulaştırılan kış meyvelerinin dağıtımına dahi başlandı.

Share: