DEAŞ’ın “sanki kadısı”na 3 defa ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası

Suriye’da biri er 2 Türk’ün infaz emrini verdiği iddiasıyla yargılanan yıldırı örgütü DEAŞ’ın sözde kadısı, 3 nöbet ağırlaştırılmış müebbet dam cezasına çarptırıldı.

7. Kırıcı Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanık Jamal Abdul Rahman Alwi, tutuklu bulunduğu cezaevinden katıldı.

Tanık A.C, sanığın Suriye’birlikte çok angın olduğunu anlatım ederek, DEAŞ’a katıldığını ve sözde kadı olduğunu belirtti.

Sanıkla bire bir cezaevinde kaldıklarını aktaran A.C, “2 askerle ait şahsen hükmü verdiğini kendisi anlattı. Kendisini cezaevinden geçmiş bile tanıyordum. Kendisi üstelik 3 oğlu de DEAŞ’taydı.” dedi.

Sanık, tanığın Esed’in casusu olduğunu ve söylediklerinin dolma olduğunu öne sürdü.

Söz düz tanık A.C, sanığın DEAŞ’ın neymiş emirine haddinden fazla mümasil biri olduğunu, arada bir herkesin kafir olduğunu ve mıhlamak istediği yönünde ifadelerde bulunduğunu kaydetti.

Duruşma savcısı sanığın cezalandırılmasını murat etti.

Son sözü sorulan maznun, tanığın dolma söylediğini öne sürerek, suçlamaların hiçbirini akseptans etmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Yunus Emre Oral, müzakerenin peşi sıra kararı açıkladı.

“Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen sanık, iki kişiyi mıhlamak suçundan de 2 öğün ağırlaştırılmış müebbet kodes cezasına çarptırıldı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca 2016’birlikte Suriye’birlikte biri çeri 2 Türk’ün şehit edilmesi olayına ait anket kapsamında tutuklanan DEAŞ’ın sözde kadısı ve 2 Türk vatandaşının ahiret yolculuğu emrini verdiği iddia edilen maznun Jamal Abdul Rahman Alwi karşı hazırlanan iddianamede, şüphelinin 2013-2016 yılları beyninde DEAŞ silahlı yıldırı örgütü içerisinde yer aldığı, örgüt içerisinde özellikle Azez ve Bab bölgeleri almak için Suriye’de DEAŞ işgalinde mevcut bölgelerde ölçülü enstantane faaliyetlerinde ve neymiş şer’i mahkemelerde neymiş kadılık/savcılık görevini ifa ettiği, yürütüm kararları verdiği, bu kapsamda 2 Türk vatandaşı girmek amacıyla kişilerin hayatlarını kaybettikleri eylemlerin fermanını verdiği belirtilmişti.

Share: