Çanakkale’de yıpranmamış av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar törenle uğurlandı

DÜRÜST Öğür Grup Başkanvekili Bülent Turan, av yasağının bu tün yarısı itibarıyla sona erecek olmasından âlem balıkçıların denize açılıp ağlarını mavi sulara bırakacağını söyledi.

Turan, Çanakkale’nin Biga ilçesine merbut Kemer köyünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2022-2023 av sezonu için düzenlenen törene katıldı.

Burada konuşan Bülent Turan, Çanakkale’nin özel ayrımsız site olmasının birlikte tıpkısı zamanda balıkçılık kenti olduğunu belirtti.

Bugün balıkçılar için planlı törende tıpkısı araya geldiklerini anlatım eden Turan, “Av yasaklarımız bu akşam bakımından bitiyor. Besmeleyi çekerek denize açılıyoruz. Çanakkale’miz 671 kilometre sahil uzunluğuyla Türkiye’nin ikinci etraflı sahili olan fena hâlde bir ilimiz. Avcılık çeşitliliği itibarıyla haddinden fazla örnek bire bir ilimiz. Birçok deniz ürününün içre barındırıldığı hususi bire bir ilimiz. Çanakkale’mizde 12 bin balıkçımız var. Ortalama adına balıkçılarımızın yarısı fiili kendisine bu işi yapıyor. 835 adet balıkçı teknemiz var, 23 barınağımız var. 9 lime ihracat yapan 14 modül su ürünleri pres tesisimiz var. 6 adet midye istihsal tesisimiz var. Balıkta dahi iddialı olan ayrımsız ilimiz var. Karabiga karidesimiz var. Tescili yapılan haddinden fazla hususi aynı karides, hesaplı değeri çokça daha fazla diğerlerine bakarak. Bu bölgede balıkçılığın artması üzere alçak mesaimiz var. Bu sene Çanakkale’mizin göletlerine 1,5 milyon kadar şekerli su balığı bıraktık. Hem denizlerimizde hem de tatlı sularımızda balıkçılığın gelişmesi üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Çanakkale Hat Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erhan Fellah ise 4,5 aydan bu yana istirahatte olduklarını, tekne ve ağlarının bakımlarını yaptıkları belirterek, “İnşallah hayırlısıyla ferah tıpkı av sezonu bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Forma Birliği (DEM-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Havza Birliği Başkanı Naci Karabiber bile şöyle konuştu:

“Bu tün yarısından itibaren inşallah önceki ağlarımızı denize atacağız. Bu sene denizlerimizde zorlu bir balık var. Haddinden Fazla heyecanlıyız. İki yıldır müsilaj nedeniyle sezonlar sıkıntılı geçmişti fakat bu sene denizlerimiz haddinden fazla mebzul görünüyor. Hep gelişigüzel inşallah vatandaşlara henüz ucuza balık yedirmeye çalışacağız.”

Dua edilmesinin ardından denize açılan balıkçılar, av alanlarına her an yasağın sona ereceği saati beklemeye başladı.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, AK Fırka Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, Biga Kaymakamı Erdinç Meşgul, Belediye Reisi Bülent Erdoğan, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, politik partilerin temsilcileri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.Share: