Çankırı domestik haberleri… Rektör Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesinin yeni öğrencilerini otogarda karşıladı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci, üniversitede bu sene terbiye almaya başlayacak olan öğrencileri otobüs terminalinde karşıladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesinde (ÇAKÜ) kullanılmamış akademik yıl başladı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici bile akademik yılın evvel gününde, değişik şehirlerden Çankırı’ya gelen ÇAKÜ’nün kullanılmamış öğrencilerini Çankırı Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karşıladı. İlk posta Çankırı’ya bukanak basan öğrencileri karşılayan Ekinci, sükse dileklerinde bulundu. Ayrıca, otobüs terminalinde kurulan stantta öğrencilerin ulaşım ve bir konular hakkındaki soruları görevliler marifetiyle yanıtlandı.

“Şu anne büyüklüğünde 3 bin 800 öğrencimiz kaydını yaptırdı”

3 bin 800 öğrencinin bu yıl Çankırı Karatekin Üniversitesine kaydını yaptırdığını belirten Rektör Dikici, “Bugün itibarıyla 2022-2023 eğitim-öğretim dönemimizi başlatmış bulunuyoruz. Türkiye’nin birçok ilinden mevrut öğrencilerimize karı sahipliği yapacağız. Üniversitemiz, eğitim bilimi, öğretim, araştırı, ihya ve toplumsal kalkınmanın yanında öğrencilerimizi birlikte inovasyon ve girişimcilik noktasında sunu mebzul şekilde yetiştirmenin programlarını yapmış bulunuyor. Bu sene üniversitemize 4 bin civarında öğrencimiz dahi imtihan puanı ile duhul hakkı kazandı. Şu anne büyüklüğünde 3 bin 800 öğrencimiz dahi kaydını yaptırdı. Üniversitemizin bulunduğu Çankırı, turizm ve zaman potansiyeli mehabetli aynı site. Çankırı’mız havası ile Türkiye’nin yeryüzü temiz ve arz emin şehri seçilmiş durumda. Bu yönüyle dahi öğrencilerimizin rahatlıkla yetişek alabileceği, sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirebileceği şehir. Kendilerine çokça iyi benzeri adrese geldiklerini ifade ediyoruz” dedi.

“Öğrencilerimizin tahaffuz sorunu dağılmış olan aynı şehirde bulunuyoruz”

Yetişek kalitesini tasarruf etmek üzere enfrastrüktür çalışmalarının tamamlandığını rapor eden Ekinci, “Çankırı Karatekin Üniversitesi, şehrin tamam dinamikleri ile birlikte sunma dolgunca şekilde öğrencilerimizi yetiştirmenin derdi ve gayreti içerisinde. Terbiye ve talim altyapımızı yer mebzul şekilde tamamlamış bulunmaktayız. Özellikle kılgısal alanlarda ve laboratuvar alanlarında eğitim alan öğrencilerimizi genişlik gani şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin barınma sorunu çözgün olan bire bir şehirde bulunuyoruz. Öğrencilerimizden yeğleme yapanların topu KYK yurtlarına yerleştirilmiş durumda. Evler ve apartlar gibi ayrımlı barınma ortamları üstelik bulunmakta” diye konuştu.

“Bu sene 5 ilçemizde birlikte iz akademi birimlerimizi açtık”

5 patika yüksekokulunun ilçelerde hizmet vermeye başladığını kaydeden Maraba, “Bu sene 5 ilçemizde dahi meslek yüksekokul birimlerimizi açtık. Eldivan Meslek Yüksekokulu kâin potansiyeli ile eğitime devam etmekte. Şabanözü ilçemizde da kestirmece 150 öğrencimiz terbiye ve öğretim görülecek şekilde konfigürasyon yaptık. Çerkeş Patika Yüksekokulumuz da öz yerinde bu sene itibarıyla yetişek ve öğretime başladı. Ilgaz Patika Yüksekokulumuz turizm işletmeciliği ve turizm rehberliği üzerine Türkiye’de yeğleme yoğunluğu olan benzeri okulumuz. Ilgaz da turizm potansiyeli ile öğrencilerimize bakım verecek şekilde yapılandırıldı. Kurşunlu Hak Iz Yüksekokulumuz, yüzde 100 sığa ile doldu. Bu sene öğrencilerimizi mezun edebileceğimiz ikinci dönemine başladı. Üniversitemiz hem Çankırı hem de ilçelerine katkı sağlamakta” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin ulaşım sorunun birlikte alternatif yolla çözüldüğünü anlatım fail Maraba, öğrencilerin birçok sosyal faaliyet içerisinde düz alabildiğine dikkat çekti. – ÇANKIRI

Share: