Çankırı’da ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı kutlandı

ÇANKIRI’üstelik, Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri görüşme edişi ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yıl dönümü, planlı törenle kutlandı.

Çankırı Atatürk Anıtı önünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ziyareti ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı zımnında merasim düzenlendi. Törene Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Liva Salih Büyük, Şehremini İsmail Hakkı Salim, gurur müdürleri, gaziler, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda sevimli katıldı. Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsilen sporcular, Türk bayrağını Ilbay Ayaz’a tasdik etti. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Şehremini İsmail Hakkı Esen aracılığıyla abide alanına çelenk bırakıldı. Atatürk’ün Çankırı halkına hitaben yaptığı meşveret dahi programın sunucusu eliyle okundu.

Başkan Iyi, Atatürk’ün Çankırı’ya teşrifinin ve ‘Şapka İnkılabı’nın 97’nci yıl dönümünü kutlamaktan onur duyduğunu söyleyerek, “Ata’mızın nazik bir anlayış devrimi ile nöbet aldığı bağımsızlık uğrunda, istiklal yolunun ve ‘Şapka İnkılabı’nın balaban noktalarından biri olan Çankırı, milli emir, bağımsızlık ve el erki hareketinin destekçisi olmayı bilmiş, 23 Ağustos 1925’te ulusçu unsurlar ışığında gerçekleştirilen inhina gezisinin balaban merkezlerinden olmuştur. Bu açıdan zaman Çankırı’nın mümasil tarihine derece düşülen şanlı benzeri gündür” dedi.

Konuşmanın arkası sıra Vali Ayaz ve beraberindeki astronomi, Atatürk’ün Çankırı’dahi kaldığı Ahmet Sadık Efendi Vukuf ve Konuşma Merkezi’ndeki odayı mülakat etti. Burada Ayaz, anı defterini imzaladı. Katılımcılar, etkinlik böylelikle Atatürk’ün Çankırı’daki günlerini görsellerle anlatan ışık sergisini gezdi.

Share: