CHP’li Akın’dan Burhaniye’deki Kuvayımilliye Anıtı’nın halel edilmesine reaksiyon Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak, Balıkesir Burhaniye’deki Kuvayımilliye Anıtı’nın tağyir edilmesini kınayarak, “Bu cüretkâr çok küşade bir provokasyondur. Bu saldırı ortamında kimler varsa aynı an evvel bulunmalı ve hız önüne çıkarılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Akış, kayıtlı açıklamasında, bunun Kuvayımilliye’nin başkenti olan Balıkesir’in tarihine ve Milli Mücadele’ye yapılan tıpkı ofans olduğunu belirtti.

“İstiklal Madalyasını türe fail Balıkesir’imize yapılan bu hamle çokça sarih bir provokasyondur. Bu cüretkâr ortamında kimler varsa bire bir an geçmiş bulunmalı ve mahkeme kararı önüne çıkarılmalıdır.” ifadelerini kullanan Akış, şunları kaydetti:

“Kuvayımilliye Anıtı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde emperyalizme cebin direnişimizin, Milli Mücadelemizin sembolü, Kuvayımilliye’nin simgesidir. Bu anıta yapılan saldırıyı kim nereden ve nasıl atılganlık alıyor? Bu ağır hareketli Balıkesir’e hücum etmek, Burhaniye’ye patlatılmak ve hemşehrilerimin milli değerlerine saldırmaktır. Bu çirkin çevik ülkemize yapılabilecek nankörlüktür. Bu kötü saldırıyı hızlı kınıyor ve lanetliyorum.”

Share: