Diyarbakır’da “Uğur Ekin Yolu Festivali” hazırlıkları sürüyor

Hars ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın suret Sur ilçesinde düzenlenecek “Talih Ekin Yolu Festivali”nin amacının kentin güzelliklerini ülkeye ve dünyaya lanse etmek olduğunu söyledi.

Demircan, 8-16 Ekim’üstelik gerçekleştirilecek festival öncesi Talih ilçesinde planlı icraat için hikmet aldı.

Yenikapı Caddesi’nde gazetecilere açıklama işleyen Demircan, toplum hayatının şehirde ekin ve sanatla var olduğunu anlattı.

Dünyanın değme durumunda bilcümle çap ve toplulukların “firez başkentleri” ilan ederek şehrin kültürel ve sanatsal dokusunu dolay plana çıkartan eylemler içerisinde olduklarını nâkil Demircan, bakanlıklarının öncelikle İstanbul’üstelik Beyoğlu Firez Yolu Festivali’ni başlattığını anımsattı.

Eylül ayının ortalarından başlayarak ilk teşrin ayının sonuna büyüklüğünde İstanbul’de Beyoğlu Firez Yolu, Ankara’birlikte Başkent Hars Yolu, Diyarbakır’da Sur Ekin Yolu, Çanakkale’bile Troya Ekin Yolu festivallerini yürütme edeceklerini belirten Demircan, şöyle konuştu:

“Uğur Firez Yolu Festivali’nin düzenleneceği Diyarbakır, Mezopotamya’nın oylumlu alanları ve makro çıban noktalarından, dünyanın bildirme kocaman tarihi mekanlarından biri. Burada yapılan restorasyonlardan dahi bütün birlikte başta Diyarbakırlılar koyulmak için hep devlet vatandaşlarımız olarak alım duyuyoruz.”

Festivalle ait program detaylarını eylül ayı böylece ilan edecekleri sözlerine ekleyen Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkin Dağkapı’de yapacağımız saha etkinliklerindeki konserler, İçkale’üstelik gerçekleştireceğimiz etkinlikler, sergiler, sohbetler, film gösterimleri, sanatkâr buluşmaları ve toplumun önde mevrut orgazm önderleri, mimarlar, mühendisler yani somut veya konkre olmayan mirasımıza paydaş olan, bu süreçlerde bulunmuş, katkı vermiş ama Diyarbakır’dahi ama ülkemizin dört bir tarafında bu anlamda işin içerisinde reşit insanları olabildiğince toplayabildiğimiz ölçüde inşallah Diyarbakır Sur ilçesinde 9 periyot süren domuzuna benzeri etkinliği bilcümle gelişigüzel yaşamış olacağız. Hedefimiz; Diyarbakır’ın güzelliklerini hem ülkemize hem da dünyaya ifşa etmek. 7 Ekim günü itibariyle önceki startları verip 8 Teşrinievvel sabahından itibaren 9 dönem sürecek bu etkinliği bütün birlikte idrak etmiş olacağız.”

Demircan, festival kapsamında Diyarbakır’da tahminî bin foto sanatçısının katılacağı fotoğraf maraton düzenleneceğini üstelik sözlerine ekledi.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın peşi sıra üstü ayan otobüsle tarihi ilçeyi gezdi. Diyarbakırlı sanatkâr Bedri Ayseli üstelik yolculuk esnasında “Suzan Suzi” şarkısını seslendirdi.

Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan’a Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hars ve Içtimai İşler Ofis Başkanı Ali Çelik de zevcelik etti.

Share: