DSİ Artvin’de 20 yılda 125 tesisi hizmete aldı

Mehabet Akarsu İşlerince (DSİ) Artvin’dahi 20 yılda, 48 milyar 220 milyon 938 bin liralık yatırım yapılarak 125 tesisin hizmete alındığı bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, DSİ’nin kurumsal altyapısı, görmüş geçirmiş personeli ve kıvrak araba parkıyla ülkenin dört bir beraberinde milletin refah düzeyini zait yatırımları hayata geçirdiği belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine meydan sunulan DSİ Umumi Müdürü Mehmet Akif Teber, Artvin’dahi serencam 20 yıl içerisinde ülkenin kurum projeleri olan Muratlı TBMM 85. Yıl Milli Kaime Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ve Artvin Barajı ve HES tesislerinin düz yazı edilerek ülkenin enerji üretimine 40 bilyon kilovat saat ulama sağlandığını ifade etti.

Yusufeli Barajı ve HES’da 22 Kasım 2022’bile akarsu tutulmaya başlandığını anımsatan Teber, temelden 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci faziletli barajı Yusufeli Barajı ve HES projesiyle milli bütçeye almanak 5 milyar teklik ulama sağlanacağına dikkati çekti.

Balta, Artvin içme suyu projesi ile Hatilla Deresi’nin 1300 metre kotundan alınan 255 litre debisindeki içmece suyunun 33 kilometre uzunluğundaki isale hattıyla 22 bin metreküp kapasiteli tasfiye tesisine getirildiği birlikte kaydederek, şöyle devam etti:

“Arıtma tesisinden sâdır içmece suyuyla Artvin site merkezinin 2050 yılına kadar olan yıllık 4,35 milyon metreküp içmece suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Yusufeli içme suyu projesi ile Tekkale Deresi’nin 1360 metre kotundan alınan 42,17 debisindeki içme suyu 9,6 kilometre uzunluğundaki akıtma hattı ile 5 bin 500 metreküp kapasiteli arıtma tesisine getirilmiştir. Tasfiye tesisinden sâdır içme suyu yeni Yusufeli ilçesinin 2050 yılına kadar olan yıllık 1,33 milyon metreküp içmece suyu ihtiyacı karşılanacaktır. bununla birlikte Artvin Minval Seyitler Köyü Marjinal Barajı ve Sulaması inşaatı tamamlanarak 67 bin metreküp su depolanmıştır. Depolanacak akarsu ile 650 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.”

Artvin’birlikte lüks riskini azaltmak amacıyla son 20 yılda tamamlanan 84 öz ıslahı ile şehir merkezi, 179 iskân yeri ve 3 bin 598 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu vurgulayan Balta, “Artvin’bile sonuç 20 yılda 32 HES’in müesses gücü 1 milyon 827 bin 63 megavat, almanak erke üretimleri ise 5,88 bilyon kilovat saattir. Bugüne büyüklüğünde olduğu kadar artık da Artvinliler üzere üretmeye ve Şarki Karadeniz’in ışıltılı yıldızı Artvin’i akarsu yapıları ile ihya etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: