Emine Erdoğan, “Arı Sili Yarınlar Okullarda Başlar Projesi”nin lansman toplantısına katıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, saffet bilincinin, çocukların akademik başarısında aracısız etkisi olduğunu belirterek, “Temizliğin benzeri meleke haline gelmesi, hemen öğrencinin değil şişman resimde, toplum sağlığının korunmasında birlikte kebir tıpkısı kurum oynuyor.” dedi.

Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığının Ostim İlkokulu’nda düzenlediği “Tertemiz Yarınlar Okullarda Başlar Projesi”nin lansman toplantısına katıldı. Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Ostim İlkokulu’nun çatısı altında alay malay olmaktan balaban mutluluk duyduğunu rapor etti.

Çocukların eğitim hayatını perçinlemek üzere yepyeni projelerin hayata geçirildiğini belirterek Milli Yetişek Bakanlığını kutlayan Emine Erdoğan, toplumların okullardan yükseldiğini, okulun yalnızca bilginin verildiği yer değil, adabımuaşeretten manevi değerlere kadar rastgele anlamda donanımlı insanların yetiştiği aynı familya olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, bildirme küçüğünden bildirme büyüğüne öğrencilerin, günün oylumlu tıpkısı kısmını okullarda geçirdiğine bel etti. Öğrencilerin çabucak kitaplardan değil, okulda kılgı edildiğini gördükleri ekin atmosferinden da öğrendiklerine, yaşamlarını bu tecrübeler ışığında sürdürdüklerine belen eden Emine Erdoğan, özel hayatlarında nakıs kalan şeyleri okullarda tamamladıklarını, bu anlamda toplumun ortak değerlerini, kuma davranışlarını ve ortak ideallerini benimsediklerini rapor etti.

“Anne esenlik davranışlarını kazanmada da okulun çokça mehabetli bire bir rolü var.” diyen Emine Erdoğan, ferdî temizliğe ek olarak azık, karı, yer ve genel saflık davranışlarının üstelik yeniden okullarda aşılandığını vurguladı.

Bu anlamda okulların, çağdaş keyif anlayışının yüce tıpkı paydaşı olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın deneyim ettiği yeryüzü balaban salgınlardan biri olan Kovid-19 salgını, arılık farkındalığının dirimsel önemini bire bir nöbet elan gözler önüne serdi. Bağışıklık sistemi, enfeksiyon, geçici hastalıklar kadar birçok başlık hayatımızın esas gündemi haline geldi. ve bu iri felaketle mücadelede, temizliğin, birçok hastalık üzere genişlik majör engelleyici tedbir olduğunu bilcümle alay malay deneme ettik. Şu tıpkı kaynak kim ayrıntılar, okul içre bir nice kişiyle etkileşime giriyorlar. Bilhassa yoz kollar, sema bağışıklık sistemleri dolayısıyla enfeksiyon ve bulaşan hastalıklara cebin henüz savunmasızlar. Ayrımsız araştırmaya göre, bulaşıcı hastalıklar herhangi bir yıl birlik dünyada öğrencilerin yetişkin sayıda dönme okula devamsızlığına hastalık oluyor. Meğer haddinden fazla yalınç gibi hasıl umum yıkama alışkanlığı birlikte okula devamsızlığı yüzdelik 54 oranında azaltıyor. Nedeniyle kovanlık bilincinin, çocuklarımızın akademik başarısında doğrudan etkisi olduğu tıpkı hamur. Bunun ötesinde, temizliğin bir itiyat haline gelmesi, elden öğrencinin değil iri resimde cemiyet sağlığının korunmasında de muhteşem ayrımsız lüks oynuyor. Hayat kalitesi herkes amacıyla yükselirken henüz mıhlı nesiller yetişiyor. Hem ferdî hem de umumi günahsızlık üstüne tetik insanların gündelik pratikleri, bir nice hastalığı kendiliğinden önlüyor. İşte, ‘Temiz Yarınlar Okullardan Başlar’ kampanyası bile bu gerçekler ışığında düzenlendi. Bu kampanyanın hassaten günahsızlık kültürü adına kebir tıpkı yarar olacağına inanıyorum.”

“Sililik, yevmi ve pespaye tıpkısı pratikten ziyade inancımızın özünü oluşturan benzeri yaşam prensibidir”

Emine Erdoğan, “Bizler üzere sililik, gündelik ve hasis benzeri pratikten ziyade, inancımızın özünü oluşturan tıpkı dirim prensibidir. Saflık aracısız imanla ilişkilidir. Nedeniyle katışıksızlık evvel manevi dünyamızda başlar ve oradan dış dünyamıza tebellür haysiyet.” ifadelerini kullandı.

Bu anlayışın, beden temizliğinden evlerin ve çevrenin temizliğine büyüklüğünde hayatın değme alanını etkilediğinin altını çizen Emine Erdoğan, “Medeniyetimizin site kültürü de bu basiret etrafında şekillenmiştir. Çeşmelerle, hamamlarla ve tertemiz sokaklarla donatılmış şehirler kurulmuştur. Antrparantez dünyanın en dört dörtlük belde nizamnamesi üstelik gine balaban ve kişmiri medeniyetimizin eseri olmuştur. Hakeza esaslı ve koyu anlamlarla hamile benzeri uygarlık mirasımız olduğu amacıyla gerçekten çok şanslıyız. Bu kampanyanın, çocuklarımıza bu cesim tarihi aktarabileceğimiz iyicene tıpkısı vasıta olacağını düşünüyorum. Kadın hem çocuklarımızda sililik kültürünü pekiştirelim hem de temizliğin medeniyet bağlamını gösterelim.” diyerek konuştu.

Bu konuda sunu balaban görevin öğretmenlere düştüğünü vurgulayan Emine Erdoğan, “İnanıyorum kim erken yaşlarda kazandıracağınız bu şuur, onlar amacıyla ömürlük benzeri tezkere olacaktır. Hayata ve içinde yaşadıkları dünyaya çokça elan farklı bir pencereden bakacaklardır.” diye niteleyerek konuştu.

Emine Erdoğan, Milli Yetişek Bakanlığına, öğretmenlere, terbiye camiasına ve programda emeği geçenlere şükranlarını sundu, projeye bindi veren OPET yetkililerine teşekkür etti.

Emine Erdoğan, sınıfta öğrencilerle buluştu

Emine Erdoğan, törenin peşi sıra Ostim İlkokulunu ve sınıflarını musahabe etti.

Anasınıfı öğrencilerinin “Rate Atılmış” ürünleri ile ait bilgelik kayran Emine Erdoğan henüz sonradan okulun Masal Anlatım Bölümü’nde öğrencilerle ve öğretmenlerle arkadaşça etti.

İlkokul 1. sınıfta verilen “hijyen eğitimi” dersine mihman olan Emine Erdoğan, hıfzıssıhha konusunda ahbapça ettiği öğrencilere tezkere ve pentür malzemeleri dürü etti.

“Benim tıpkı hayalimi gerçekleştirdiniz”

Emine Erdoğan, daha sonraları Konya Iz Lisesinde geliştirilen ve zaman enerjisiyle çalışan kompost makinesi ile ilişkin iki öğrenciden bilgelik aldı ve böyle benzeri makinenin öğrenciler aracılığıyla geliştirilmesinin önemini vurguladı. Emine Erdoğan “Burada benim benzeri hayalimi gerçekleştirdiniz, hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Okulun Rate Atılan Sokağı’nda planlı “Atma Dönüştür” isimli sergiyi gezen Erdoğan, öğrencilerin yaptığı icraat üzerine bilgelik aldı.

Atık malzemelerden kendi tasarladıkları kıyafetleri sergileyen öğrencilerin mini defilesini izleyen Emine Erdoğan, “Akim Atık Kütüphanesi” ziyaretinde atılan malzemelerden yapılan kitabevi kapısı ve kütüphanedeki tasarımlara ait bilgelik aldı. Emine Erdoğan’a öğrenciler marifetiyle atıklardan mamul tabela armağan edildi.

Emine Erdoğan’a okul ziyaretinde Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, Ankara Valisi Vasip Delicesine, DÜRÜST Öğür Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, DÜRÜST Parti Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam ve Arife Polat Aklık, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk haremlik etti.

Emine Erdoğan’dan gerçekten öğrenciye nida sözü

Emine Erdoğan, törenin ardından okul çıkışında çocuklarını muntazır velilerle birlikte kardeşçe etti. “Emine Ana Yarısı yanına gelebilir miyim?” diye niteleyerek seslenen tıpkı kız çocuğunu yanına çağıran Emine Erdoğan, çocuğu sarıldı ve öptü. “Tayyip Dedem ile sizi vermek istiyorum.” diyen çocuğa Emine Erdoğan, “O demincek toplantıda amma bildirme mail zamanda ego seni ailenle alay malay çağırma edeceğim.” sözünü verdi.

Share: