Kahramanmaraş’ta EXPO 2023 hazırlıkları sürüyor

Japonya’nın EXPO komiseri Yoichi Kobayashi, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde “Tabiat Dostu Kent ve Duyarlılık” asıl temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023 üzere incelemelerde bulundu.

Kobayashi, kenti ziyareti kapsamında evvel namına Onikişubat Şehremini Hanefi Mahçiçek’i makamında ülfet etti.

Daha sonra Mahçiçek ile 23 April-31 Teşrinievvel 2023’te Onikişubat ilçesinde düzenlenecek EXPO 2023’ün rekreasyon alanına sabık Kobayashi, buradaki çalışmaları inceledi.

Başbuğ Mahçiçek’ten hikmet düzlük Kobayashi ve beraberindekiler, EXPO 2023 tanıtım filmini izledi.

Burada mütekellim Başkan Mahçiçek, 2023 yılında gerçekleştirilecek organizasyonda Japonya’yı üstelik görmekten bahtiyarlık duyacaklarını söyledi.

EXPO 2023’ün kentin tanınırlığına yardım sunacağını dile getiren Mahçiçek, “Misafirimize EXPO 2023 ile ilişkin bilgiler verdik, onlar amacıyla ayırdığımız alanı beraberce gezdik. Haddinden Fazla bahtiyar oldular. Hususi konuşmalarımızdaki ifadelerini bildirmek isterim ki projemizi gördükten sonra, ‘Japonya’nın buradan öğreneceği çokça şey var.’ dediler. Biz üstelik bahtiyar olduk doğrusu. Pir projeler üretip, geliştirdiğimizi gördük. Arz önemlisi bile şehrimizin ati yıllarda inşallah arsıulusal alanda tanınırlığı artmış ayrımsız şehir olmasını sağlayacağız. İnşallah Kahramanmaraş’ı ayrımsız dünya kenti yarmak için gayret edeceğiz.” dedi.

Yoichi Kobayashi birlikte EXPO 2023’teki projelerden etkilendiğini ve aktiflik sona erdikten sonradan dahi bu alanın serencam derece kullanılabilir olmasının kendisini sevindirdiğini anlattı.

Kahramanmaraş’ı sevdiğini ifade eden Kobayashi, “Bizim EXPO’muzda birlikte burada gördüğümüz deniz kulağı havuz, Kelebek ve Gelin Böceği Bahçesi’ni yapabiliriz. Burayı kabil alabileceğimizi düşünüyorum. Dubai EXPO çokça büyük ve güzeldi, Beijing ve Şanghay EXPO’larından haddinden fazla fazla mutlu olmamıştım amma buradaki projelerin çok henüz mübarek olduğunu düşünüyorum. Kahramanmaraş’ı bile çok sevdim ve buradan etkilendim.” diye niteleyerek konuştu.

Kobayashi, büyüklük adına EXPO 2023’e 18’inci yüzyıldan kalma Edo Şatosu’ndaki bahçenin bir olan Shogun ve Ninja Bahçesi ile katılacaklarını sözlerine ekledi.

Share: