Ercümen’den Türkiye rekoru, Rüstem Derin’den 3 altın madalya

Antalya’nın Grup ilçesinde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu eliyle planlı Türkiye Serbest Plonjon Açıksu/Outdoor Şampiyonası’nda milli sporcu Zirve Ercümen, çakılı ciddiyet çift tırtıl (CWT-BF) kategorisinde namına ilişik olan 77 metrelik Türkiye rekorunu, 78 metreye çıkardı.

Set’ta yapılan Türkiye Başıboş Dalış Açıksu/Outdoor Şampiyonası’nın üçüncü gününde çakılı vakar koşa tırtıl dalında dalışlar yapıldı. Yarışmalara 10’u kadın, 22 sporcu katıldı. Sabit ağırbaşlılık koşa tırtıl nazik kadınlar dalında birinciliği 78 metreye model Spor Kıç SK’den Zirve Ercümen kazandı. Daha ilk 77 metrelik dalışıyla Türkiye rekorunun sahibi olan Ercümen, eskimemiş rekor kırdı. Bu dalda ikinciliği 60 metre ile Çanakkale SK’den Mısır Yasemini Ulucan, üçüncülüğü de 53 metre ile Okyanus Akarsu Sporları Kulübü’nden Tepke Güven kazandı.

Sabit ciddilik çift palet balaban rical kategorisinde birinciliği 76 metre ile Çanakkale SK’den İstanbul Akvaryum sporcusu Rüstem Dip elde etti. Dip, şampiyonanın 3 gününde üstelik kazandığı birinciliklerle, üç değerli madalyanın sahibi oldu. İkinciliği 70 metre ile ODTÜ SK’den Serhan Toprak, üçüncülüğü de 56 metre ile Neptun SK’den Koca Caner Urman elde etti.Genç kadınlarda 33 metre ile Neptun SK’den Berivan Şevval Arazi, dinç erkeklerde 33 metre ile Neptun SK’den Duygusal Yurter birinci oldu. Master kadınlarda 24 metre ile Birgül Erken, erkeklerde ise 53 metre ile Birol Özbek birincilik elde etti.Şampiyonada kadınlarda Zirve Ercümen, biri Türkiye rekoru görünmek için üç değerli madalya kazandı. Erkeklerde ise İstanbul Akvaryum’un desteklediği Rüstem Yoğun biri Türkiye rekoru atılmak amacıyla üç değerli madalyanın sahibi oldu. Master kadınlarda Birgül Er, master erkeklerde bile Birol Özbek, üçer kızıl madalya aldı.

Şampiyona ferda paletsiz sabit ciddilik (CNF) kategorisindeki yarışmaların peşi sıra sona erecek.

Share: