Gümüşhane ruzname haberleri | Meral Akşener, Gümüşhane Mustafa Faal Selen ve Danışma Merkezi’nin Açılışına Katıldı: “Hangi Mutlu Mustafa Etkin Gibi Aynı İsim Bırakmaya”

İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşhane’dahi Mustafa Hareketli Olgun ve Konferans Merkezi’nin açılış töreninde; “Mukavemetli çok Gümüşhaneli kardeşimiz tıpkı arada ve hepimiz Mustafa Etkin hesabına yapılan, onun gibi nice Mustafa Canlıların dürüst, namuslu, hakkaniyetli, harama umum uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı benzeri merkezin açılışı için buradayız. Ne bahtiyar Mustafa Etkili üzere tıpkısı beşer bırakmaya” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yaşamını yitiren eski İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Etken yerine Gümüşhane’da Mustafa Enerjik Malumat ve Müzakere Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

“Ben zaman burada bir fotoğraf gördüm, o fotoğraf çok oylumlu; İstanbul Büyükşehir Şehremini, Gümüşhane Şehremini, hep politik partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz, gayrı politik partilerimizin umumi komutan yardımcıları hem bizim hem başka politik partilerin genel komutan yardımcıları, kadınlar, erkekler, çoluk çocuk, bire bir arada. Bu Türkiye açısından Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın birlikte söylediği kadar çokça eke aynı foto, amma bu fotoğrafı sağlayan Mustafa Canlı’dır.

“CENABI ADALET HEPİMİZE MUSTAFA CANLI GİBİ İNSANLARI BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR MİRASI, BİR İSMİ BIRAKMAYI BİZLERE NASİP ETSİN”

Normal şartlarda, politik rekabetin özellikle seçime akıllıca gidilen tıpkı dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi, Türkiye’de biraz daha rahat olsak ongun peki ama zaman buradaki bu foto takkadak iki şehremaneti başkanımızın varlığından İstanbul’dan ve farklı şehirlerden gelen ilçe uray başkanlarımız bile burada. Temel olan burada eminim herhangi bir tür siyasi partiye oy veren insanlarımız var, arkadaşlarımız var, hemşehrilerimiz var ve temas biri Mustafa Etken amacıyla burada. Belki şu duayı etmemiz lazım; cenabı adalet hepimize Mustafa Etkili gibi insanları birleştiren, bütünleştiren bir mirası, bire bir ismi bırakmayı bizlere şans etsin.

“HANGI MUTLU MUSTAFA CANLI GİBİ BİR İSİM BIRAKMAYA”

Ego, Mustafa Enerjik’nın ablasıydım, yaşımızı bilmiyorum yani amma tümce bacı dediği üzere o üstelik bana abla derdi. İSTAÇ Umumi Müdürlüğü’ne atandığında aradım, kutlama ettim. Dedim ki ‘Allah utandırmasın üstün hizmetler yapmayı nasip etsin’, o bile bana dedi kim; ‘Abla, tespihlerinde beni nisyan, de kim cenabı türe beni butlan edenlerden eylemesin, insanların haklarına girenlerden eylemesin, başarıyı insana hizmetle kader etsin.’ Zımnında bugün burada bütün birlikteysek ve bu duaların kendisinin ettiği ve benim birlikte amin dediğim, henüz sonraları dahi onlar yerine ettiğim bu duaların cenabı türe nezdinde kabul olduğunu gösteriyor ki deminden takkadak bu tentenin altında bulunan insanlar değil şu tentenin dışında var olan dokuz canlı çok Gümüşhaneli kardeşimiz tıpkı arada. ve hepimiz Mustafa Faal namına yapılan, onun kabilinden birçok Mustafa Canlıların esaslı, sıkılgan, hakkaniyetli, harama ahali uzatmayan Mustafa Canlıların çıkışlı olduğu, olacağı bire bir merkezin açılışı için buradayız. Ne mutlu Mustafa Canlı kabilinden benzeri beniâdem bırakmaya.

Mustafa Etken süper ensesi kalın birisi değildi. Uray başkanlığı yaptı yıllarca amma varlıklı değildi. Zımnında Mustafa Canlı’nın çoluk çocuğunun onun yoluyla bırakılmış fabrikalar birlikte namevcut. Bütünü emekleriyle müteharrik, tıpkı maaşla kazançla hararetli insanlar. Bugün burayı şereflendirdiniz evet, ana iş o. Bu hizmet binasının hayra vasıta olmasını diliyorum, herkese onun ve ailesinin namına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.”

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

Mustafa CANLI, 25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Yukarı Alıçlı köyünde doğdu. İlköğrenimini öz köyünde, itidalli ve ortaöğretim öğrenimini Gümüşhane’dahi tamamladı.1978 yılında Karadeniz Beceri Üniversitesi Hareketlilik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı, 1983 yılında mezun oldu.

1983 yılında Trabzon BIRICIK Kuzeydoğu Rum İşletme Ekip Müdürlüğü’nde elektrik mühendisi kendisine kamu görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane YEGÂNE Teknik Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına kadar sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Çalım Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında Uray Başbuğ adayı olabilmek için görevinden istifa etti. Bu görev esnasında yapmış olduğu hizmetlerden dünya Çorum Valiliği ve özge kuruluşlar vasıtasıyla bir nice kez ödüllendirildi.

Çorum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Mali Komisyon Başkanlığı’nı yaptı. TEDAŞ Çorum Gücü Spor Kulübü’nü kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Acemi sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 April 1999 yılı seçimlerinde Milliyetsever Cereyan Partisi’nden Gümüşhane Şehremini seçildi. 1999 ile 2014 yılları ortada üç dönüş Gümüşhane Belediye Başkanlığı yaptı.1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulubü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Rum Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden ön lisans eğitimini tamamladı.

Uray Başkanlığı görev sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği’nde ince müddet alt kurul üyeliği görevinde bulundu, ayrıca şehrin ihtiyacı olan atılmış su tasfiye tesisi ve allahsız atık tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan umumi seçimlerde Ulusçu Hareket Partisi’nden mebus seçildi.

Mustafa Etkin, 31 Mart 2019 evcil seçimlerinde İYİ Öğür Gümüşhane Belediye Başkan adayı oldu. 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ ATLATMAK Genel Müdürü olarak göreve başladı. Enerjik, yakalandığı koronavirüs cihetiyle 26 Eylül 2020’bile yaşamını yitirdi.

Share: