Hamam albeni besicilerin yüzünü güldürüyor

Yunak albeni besicilerin yüzünü güldürüyor

MUŞ – Muş’ta albeni sıcaklığının sezon normalleri üstünde seyretmesi hayvanlarını düzlük ve meralarda otlatan besicilerin yüzünü güldürüyor.

Kent genelinde geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, hayvanlarını dışarı üstelik otlatmaya devam ediyor. Antrakt ayına girilmesine rağmen henüz kar yağışının yaşanmamasını fırsata çeviren besiciler, yemleme ve saman tüketiminden tasarruf sağlıyor. Havanın yağışsız ve zaman zaman de güneşli geçmesi en çokça sıradan ve büyükbaş hayvan besicilerini sevindiriyor.

Merkeze sınırlanmış Bozbulut köyü kırsalında besicilerle ayrımsız araya mevrut Muş Maya Koyun ve Aksi Birliği Başkanı Inayet Salkım, Muş’un efsanevi potansiyeli bakımından Türkiye’bile kocaman tıpkısı yere cemaat olduğunu söyledi. Kente küçükbaş efsanevi varlığının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu anlatan Salkım, “Türkiye genelinde küçükbaş hayvan sektöründe gani bire bir noktadayız. Havaların bu mevsimde hamam geçmesi besiciler açısından müjdeli. Seçkin sene Mesafe ayında canlı olan kar yağışı ve itici çekicilik nedeniyle hayvanlarımızı içeride besliyorduk. Şu an Mabeyin ayında olmamıza karşın hayvancılık sektörü yerine ikinci baharı yaşıyoruz. Görüldüğü kabil çekicilik çok fena hâlde. Meralar birlikte hayvanların otlatılması haddinden fazla makul. Bir Nice bölgede itici ve kar yağışı deli dolu olurken, ilimizde hayvanların halen merada otlatılması çiftçimizi günce sayı farkı 2 bin liralık masraftan kurtarıyor. Bu açıdan hayvanların merada otlatılması besiciler için çok balaban tıpkısı kazanım sağlıyor” dedi.

Bozbulut köyünde besicilik özne Emrah Acı ise hava sıcaklığının zaman normalleri üzerinde seyretmesi dolayısıyla hayvanlarını meralarda otlatabildikleri üzere esrar ve samandan iri ölçüde tasarruf ettiklerini rapor etti. Birçok nahiye de kar yağdığını belirten Acı, “Muş Ovası’nda halen havalar güneşli ve sıcak geçiyor. Bibi hayvanlarımızı meralarda otlatıyoruz. Hem yemden artırım ediyoruz hem dahi hayvanlarımızın gelişmesine katkı sağlıyoruz. Kar ne büyüklüğünde geç yağarsa hayvanlarımızı o oranda dışarıda otlatabiliriz. Yaklaşık 500 koyunum var. Sabahleyin güneşin doğuşuyla hayvanlarımızı meraya getiriyoruz ve akşam saatlerine büyüklüğünde otlatıyoruz. Bizim amacıyla bu mevsimde benzeri zaman birlikte hayvanlarımızı merada otarmak çokça nadir” diye konuştu.

Share: