Haspet Kalesi turizme kazandırılıyor

Muş Valiliği, 1900 rakımlı tepeye mensur edilen Haspet Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla emek başlattı.

Merkeze 6 kilometre mesafedeki Altın Konuşma Dağı yamacında, yapım tarihi ve ki yoluyla nesir edildiği adsız Haspet Kalesi, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılıyor.

Ilbay İlker Gündüzöz’ün talimatıyla İl Hususi İdaresi ekiplerince kalenin bulunduğu bölgeye ulaşımın daha bayındır sağlanması amacıyla 3 kilometrelik eskimemiş sefer yapıldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile kalede incelemelerde kâin Vali Gündüzöz, gazetecilere, Haspet Kalesi’nin Muş’un bildirme büyük tarihi değerlerinden biri olduğunu söyledi.

İl Hususi İdaresi aracılığıyla kaleye ulaşılabilmesi amacıyla kullanılmamış benzeri yolun yapıldığını ifade fail Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Kalenin yanına kadar çıktı araçla varıyoruz. Bir Vakitler çamurlu, nizami olmayan bire bir yoldu. Buraya erişim, benzeri destinasyon alanı yerine turların yapılması açısından sonuç rütbe kocaman. Amacımız Muş’u topyekun kalkındırmak, emek vahim sektörlere, tarıma ehemmiyet yöneltmek ve majör potansiyeli olan turistik alanlara erişimi bulmak. Dolayısıyla haddinden fazla muhteşem bire bir işi daha nail olduk. İnşallah tarihseverlere hoş aynı bakım olacak ve Muş’un tanıtımına fayda verecek.”

Gündüzöz, Haspet Kalesi’nin korunması, çevresinin düzenlenmesi, yıkılmaya beniz tutmuş noktalarının kurtarılması amacıyla gelecek sene emek yapmayı planladıklarını rapor etti.

Share: