Icra Vekili Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Vekillik kendisine site tarımına önem verdiklerini belirterek, “Burada lazım açıkta istihsal gerekse antik şeş serada üretim teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize seçme makule destekler sonuna büyüklüğünde temin edilecektir.” dedi.

Bakan Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı de işleyen Kirişci, işçilerle kardeşçe etti.

Üreticilerin yer bahtiyar günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin ihtiyaç mahsus besin maddelerini çoğaltma üstüne bir irade ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, geri hizmet maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu azaltmanın kocaman olduğunu aktararak şöyle bitmeme etti:

“Kent tarımına Nezaret adına önem veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada gerek açıkta istihsal gerekse antik altı serada istihsal teşviklerimiz beyninde olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize rastgele makule destekler sonuna büyüklüğünde gerçekleştirme edilecektir. Buradaki duygunluk gösterdiğimiz, önceliğimiz konu, şayet jeotermal varsa bu bizim amacıyla ilk sırada düz algı. Çünkü jeotermalle tığ yılın neredeyse 11 ayı istihsal yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili’bile temelini attık orada benzeri sera OSB düz yazı ediyoruz. Henüz sonraları Nevşehir Kozaklı üzere mukteza belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Veca Diyadin’dahi eksiklik 35 dereceyi gören tıpkısı yerde jeotermalle ısıtılan seraların anne atma törenine katıldık. İnşallah tam Türkiye genelinde olduğu kabil Kahramanmaraşımız’birlikte de alelhusus jeotermal olan bölgeler dahil koyulmak amacıyla acayip şeş yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Nazır Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, olabildiğince hijyen kurallarına özen edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Banko biz besin güvenilirliği hesabına bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Ekincilik üretiyor ama gıdaya dönüştürülürken arada bir uran var. Biberle ilgilendiren sanayide benzeri atıl kapasite olduğunu biliyorum bu konularda birlikte ya bizim üretimi artırıyor olmamız geçişsiz veya bu alanda cümbüş gösterenleri, istihsal yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız lazım. Böyle bir riskin olduğunu birlikte belirtmek istiyorum. Memleketimiz öz adıyla anılan bu fena hâlde biberle ilişkin bile inşallah biberin temas türlüsünü yetiştiren benzeri mülk kendisine anılacak.”

Vekil Kirişci daha sonra Kahramanmaraş Ticaret Borsasını ülfet etti.Share: