Iğdır ruzname haberleri… Iğdır’ın sulak alanları muhacir kuşlarla doldu

Kuzeydoğu Kafile Rotası üzerinde kâin Iğdır’ın sulak alanları, Rusya ve Kazakistan’dan kafile için gelen kuşlarla dolup taştı.

Kuzey kusurlu kürede yaz mevsimini nâkil kuşlar, şita mevsiminin yaklaşıp havaların soğumasıyla alay malay güney kusurlu küreye akla yatkın göçmeye başladı.

Bu göç yolculuğu esnasında kuşların ıtlak vermek, besin ve yağ ambarlamak amacıyla kullandığı Türkiye’nin doğusu, onlarca türden haddinden fazla sayıda kuşu ağırlıyor.

Yurdun bildirme doğusundaki Iğdır, Kuzeydoğu Barhana Rotası üzerinde bulunmasından periferi kafile döneminde bir nice kuşa aile sahipliği yapıyor.

Veca Dağı eteklerindeki Bulakbaşı ve Karasu Sazlıkları ile Aras Nehri ve Aras Kuş Cenneti, kafile boyunca yıldız kalık küreden gelen kuşların yol uğrağı noktası oluyor.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü, Avcılık ve Melez Hayatı Bölümü Dr. Akademisyen Emrah Polat, AA muhabirine, göç için bölgeye mevrut kuşların aşılanmamış hayatı çeşitliliğine zenginlik kattığını söyledi.

Birçok türün göç ettiğini, birçoğunun de göçe hazırlandığını belirten Polat, “Şimdi kuşlar şimal sakat kürede, kışın kuzeyden güneye akla yatkın bire bir kafile gerçekleştiriyorlar. Güneydeki elan ılıman, henüz yunak bölgelere akıllıcasına intikal var. Gökçe Yazın da mecmu tersi olarak güneyden kuzeye doğru tıpkısı geçiş hareketi olacak.” dedi.

Kuşlar göç öncesi Iğdır’birlikte vücutları amacıyla lüzumlu yağları depoluyor

Polat, Iğdır’ın coğrafi şartları ve ısıdam iklimi dolayısıyla birçok yaban hayvanının olduğu kadar kuşların de intikal rotası olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Bu anlamda Iğdır haddinden fazla şanlı tıpkı hayat merkezi. Çünkü Kuzeydoğu Barhana Rotası üzerinde bulunuyor. Değme sene bir nice farklı kuş türü burada besinlerini alıp, yağlarını depoladıktan bilahare daha ısıdam bölgelere makul gidiyor. Bulakbaşı, Aras-Glokom taşkınları ile Aras Kuş Cenneti kuşlar amacıyla koskocaman içtima merkezleri. Burada toplanıp, vücutları amacıyla vacip yağları depoladıktan bilahare elan ısıdam bölgelere akla yatkın göçe başlıyorlar.”

Çelik, Iğdır’ın bulunduğu Kuzeydoğu Göç Rotası’nın acun üzerindeki şanlı tıpkısı rota olduğunu anlatım etti.

Her kafile mevsiminde sulak alanlarda kırıcı tıpkı hareketliliğin olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle bitmeme etti:

“Artvin Çoruh’tan ülkemize methal fail rota üstünde bulunuyor. Bazen durumlarda burası tali barhana yolu olarak de kullanılıyor. Buradan Itidalli Doğu’ya, oradan dahi Kuzey Afrika’ya makul güzeşte tıpkı göç rotası var. Biz de yer çalışmalarımızda daima izliyoruz, geçişlerini izlem ediyoruz. Bir çoğu kafile hazırlıklarına başladılar, bazıları ise göçtü. Bundan Sonra bu zamandan itibaren göçleri izleyeceğiz. Hele ötücüler gitmeye başladı, ördekler de ekimin sonlarına akilane buradan güneye makul, yani Afrika’nın kuzeyine, oradan birlikte henüz itidalli kısımlara akilane gidecekler.”

Share: