İşten çıkarmalar başladı: Uygulayım Bilimi şirketleri tümsekli sıkıyor

MEMLUK merkezli teknoloji devi Apple harcamalarını büzmek için geçtiğimiz günlerde sözleşmeli işe alım görevlilerinin mukavemetli çoğunu işten çıkardı. Ortaklık kaynaklarının aktardığına göre, 100’e andıran taşeron çalışanın işten çıkarıldığı belirtildi.

İşten tart gerekçeleri ise şirketin bulunan iş ihtiyaçlarındaki tebeddülat ve küçülme yerine açıklandı. Bloomberg’mağara haberine göre, işten çıkartılan çalışanlar Apple amacıyla bakir çalışanları işe alma görevinden sorumluydu. Uzmanlara bakarak bu işten çıkarmalar üzücü tıpkı yavaşlamanın altını çiziyor.

Toptan ekonomiye ilişik kalan belirsizlikler ile temenni daralmasının yaratacağı sıkıntı ve durgunluk endişeleri zımnında balaban teknoloji şirketleri geçtiğimiz aylarda kemer sıkmaya başlamıştı.

İŞE ALIMLARI YAVAŞLATTILAR

Geçmiş ay Apple’ın ekonomideki beklenen sıkıntılarla kelle edebilmek için gelecek sene işe alımları ve harcamalardaki artışı yavaşlatmayı planladığına dönük duyum çıkmıştı. Sermaye, Microsoft, Amazon, Google üzere yavaşlamaya revan Silikon Vadisi devlerine Apple’ın birlikte katılması ise ekonomiye dayalı endişeleri artırmıştı.

Haberin ardından Apple CEO’su Tim Cook bire bir konuşmasında şirketin bazen alanlara envestisman yapmaya devam etse bile harcamalarında henüz tetik olacağını doğruladı.

Cook, “Düşüş döneminde yatırım yapmaya inanıyoruz ve bu yüzden insanları işe almaya ve alanlara yatırım yapmaya bitmeme edeceğiz. Ancak bunu yaparken gerçekleri kabul ederek elan bilinçli davranıyoruz” dedi.

ŞİRKETLER TÜMSEKLI SIKIYOR

Geçtiğimiz aylarda Amazon, Tesla, Google ve Microsoft kadar şirketlerin benzer şekilde yavaşlamaya gittiğine dönük haberler üstelik piyasaları etkilemişti.

Dev şirketler daha önceki işe gelgel oranını azalttığını açıklamıştı. Kâh şirketlerinse daralmaya bel eden köklü adımlar attığı görülmüştü. Örneğin Microsoft, güzeşte ay yeniden yapılanmanın tıpkısı parçası kendisine bazen pozisyonları ortadan kaldırdığını açıkladı.

Tesla ise haziranda  yüzlerce işçiyi işten çıkardı ve California’daki Autopilot özerk sürüş tesisini kapattı. Tesla CEO’akarsu Elon Musk daha önce, her an sarsılan ekonomik ortamda işten çıkarmaların gerekli olacağını söylemişti.

Uygulayım Bilimi devleriyle başlayan eğiliminin ayrıksı sektörlere sıçrayıp sıçramayacağı ise zaaf konusu.

Share: