Karadenizli tayfalar yeni sezona Tekirdağ’da “arasız bismillah” diyecek

Karadeniz Bölgesi’ndeki gâh illerden av sezonunda teknelerde koşuntu kendisine çalışmak üzere Tekirdağ’a gelen balıkçılar, Marmara Denizi’ne apışlık atıp “deniz kuzuları”nın peşine düşecek.

Yıpranmış ağlarını onaran, motosiklet ve radar bakımlarını tamamlayan Karadenizli tayfalar, 1 Eylül’dahi yıpranmamış sezona Tekirdağ’da “müstemirren besmele” demeyi bekliyor.

Kargaşa, Samsun ve Bartın gibi Karadeniz illerinden mevrut tayfalar, bakir sezonda Marmara’ya apışlık atacak.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, Karadeniz’den gelen tayfaların paketlemek mücadelesine başlayacağını söyledi.

Pehlivanoğlu, balıkçılar için fazlalaşan bire bir mevsim beklediklerini aktararak, “Değme yıl ilimize Karadeniz’in farklı illerinden balıkçılar geliyor. Karadeniz’den mevrut tayfalar sezon süresince burada savmak mücadelesi veriyor. Bu yıl arkadaşlarımız limana geldiler ve akıbet hazırlıklarını tamamladılar. İnşallah bilcümle bu arada ‘arasız bismillah’ diye güzelce bir sezona başlayacağız. İnşallah balıkçılar üstelik, vatandaşlar dahi bu zaman balıktan yana bahtiyar olacak diye niteleyerek bekliyoruz.” dedi.

Samsun’lu balıkçı Hamit Delimsirek dahi tayfaların gurbette savmak mücadelesinin 1 Eylül’de başlayacağını ifade ederek, “Ağlarımızın ve teknelerimizin bakımlarını yaptık. Bütün ağlarımız tükenik. İnşallah bu yıl pelit artağan olacak. Tayfaların savmak mücadelesi 15 Nisan’a büyüklüğünde devam edecek. Ekibimiz teknelerimiz amade, inşallah 31 Ağustos gecesinden itibaren denize açılıp nasibimizi arayacağız.” diye konuştu.

Balıkçı Ekrem Çimiç ise sezona herhangi bir ant heyecanla hazırlandıklarını dile getirerek, “Ağlarımızın vacip bakımlarını tamamladık. Tayfalar, tekneler, değme madde amade durumda. Sezonun hayırlısıyla bol bereketli geçmesini bekliyoruz. Bilcümle tayfalar iyicene tıpkı zaman geçirmeyi ümit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: