Kastamonu’da bora ve meşbu hayatı menfi etkiledi

Kastamonu’da boğanak ve meşbu hayatı inatçı etkiledi.

Kent merkezinde hareketli olan meşbu ve sağanaktan kaçan bir nice çoban aracını çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti.

Su birikintileri kent içi ve kentler arası esmer yollarında trafikte aksamalara yol açtı.

Su birikintilerinden geçmeye çalışan ara sıra vesait arızalanarak yolda kaldı.

Sunta Kavşağı’ndaki alt geçidin Kastamonu- Karabük yönü ile İnebolu-Kastamonu kara yolunun Kuzeykent Kavşağı mevkisi su birikintisi dolayısıyla benzeri süre ulaşıma kapatıldı.

Polis ekipleri bora dolayısıyla sürücülere ayrımlı yolları kullanmaları üzerine uyarıda bulundu.

Uray ve Karayolları ekipleri, su birikintisi olan yollarda temizleme çalışmasına başladı.

Trafik ekipleri birlikte kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması üzere düzentileme yürütüyor.

Vatandaşlardan Yüce Zayıfoğlu AA muhabirine, ast geçitten geçerken aracının arızalandığını söyledi.

Daha bilahare çevredekilerin birlikte yardımıyla aracını sudan çıkardıklarını ifade eden Zayıfoğlu, ” Bartın’dan Kastamonu’ya kardeşimin yanına gelmiştim. Alt geçitten geçe aracım stop etti. Suyun içinde kaldık. Arabam şu anda çalışmıyor.” dedi.

Sağanağın peşi sıra kentteki ayrımsız haddinden fazla aksiyon durumunda taşkın yaşandı.

Kent merkezindeki benzeri ahzüita merkezinin ise tavanında batma meydana geldi. Tavanın çökmesi vatandaşlar marifetiyle çökertme telefonuyla görüntülendi.

Kastamonu- Sinop esmer uğrunda ise yola devrilen ağaçlar zımnında erişim kontrolü yerine sağlanıyor.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, site merkezinde bodur sürede kırıcı benzeri yağışın etken olduğunu söyledi.

Yağışın ardından belediyeye 400 ihbar yapıldığını anlatan Vidinlioğlu, “Kastamonu kadar öz yatağının iki tarafına konuşlanmış oldukça çukurda kalan illerde ne eyvah kim bu minval dominant felaketleri çok elan fazla tahribat yapıyor. Bunlara hazırlık almıştık ama yağış miktarının fazlalığıyla alay malay istemediğimiz olaylar oluyor. Ekiplerimiz gece boyu çalışacak. Gayrı ilçelerimizden vidanjörler istedik.” dedi.

Özellikle şehrin çukurda artan yerlerinde akarsu baskınlarının yaşandığını kaydeden Vidinlioğlu, “Şu anda bilcümle ekiplerimiz teyakkuz halinde. Ego bile sahadayım. Şu anda 6-7 vidanjör devrede. İnşallah gelişmemiş sürede giderilmiş ederiz.” diyerek konuştu.Share: