UAEA Başkanı Grossi, BMGK’yi Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne ait bilgilendirecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, erte düzenlenecek Konfedere Milel Asayiş Konseyi (BMGK) oturumunda, Avrupa’nın genişlik şişman nükleer santrali Zaporijya’nın durumuna ilişik bilgilendirmede bulunacak.

UAEA’dan yapılan kayıtlı açıklamada, Grossi’nin yarınki oturumda Rus güçlerinin kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’nin durumuna yönelik vukuf paylaşımında bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, santralin geçen hafta cuma ve münasebet günleri ateşin silahların hedefi olduğu belirtildi.

Nükleer kıyamet uyarısı

Açıklamada ifadelerine yeri verilen Grossi, dünyanın mahdut balaban nükleer santrallerinden Zaporijya’nın ortamında bulunduğu haddinden fazla korkulu duruma ilgili BMGK’ye vukuf vereceğini belirtti.

Grossi, “Bu tesiste meydana gelebilecek bire bir ilçe, hem Ukrayna’dahi hem da bitişik ülkelerde olduğu kadar ırak ülkelerde bile umum sağlığını ve çevreyi tehdit edebilir.” ifadesini kullandı.

Güvenlik Konseyi’ne, Zaporijya’yı murakabe etmek için başında kendisinin bulunduğu tıpkısı ekibin mail bir tarihte buraya gitmesi amacıyla yaptığı hazırlıkları da aktaracağını tamlayan Grossi,”UAEA’nın söz konusu tesisteki varlığı, orada olasılı tıpkı çekirdeksel tehlike tehlikesini azaltmaya dayanaklık etmek için çok iri önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

???????- Avrupa’nın sunma nazik çekirdeksel santrali

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın arz nazik çekirdeksel santrali konumunda bulunuyor.

6 çekirdeksel reaktör kâin ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik istihsal kapasitesine topluluk santralci, Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzdelik 20’sini sağlıyor.

Zaporijya Çekirdeksel Santrali, 4 Mart’ta Ruslar marifetiyle ele geçirilmişti.

Halihazırda Acımasız ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde gelgel saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar üzerine birbirini suçluyor.

Share: