Kaza fail alkollü sürücünün çağ testinin değiştirildiği iddiası

Afyonkarahisar’bile bire bir gelişim insanının karıştığı alkollü gidiş geliş kazası sonrası götürüldüğü Fehamet Hastanesinde verdiği koku testinin değiştirildiği iddiasıyla 1’i hekim 7 kişinin yargılanmasına başlandı.

Olay, 20 Haziran 2021 tarihinde akşam ezanı saatlerinde Afyonkarahisar Cesamet Hastanesi Acil Servisi’nde meydana geldi. İddiaya bakarak, görüngü yaşanan bire bir trafik kazası sonrası trafik polislerinin takdir cihazında maznun Bekir B.’nin alkollü çıkmasını akseptans etmeyip nefes testi istemesiyle başladı. İddiaya göre Bekir B.’nin verdiği kanda etanol bulunmaması amacıyla 1’i doktor, 2’si hastane çalışanı kişiler, aksiyon insanlarının bile devreye girmesiyle alkollü us akman tıpkısı çağ ile değişmesi sağlandı. Ivedi Serviste çalışan sekreterin durumu o akşam gümrük kolcusu olan doktora bildirip mazbata tutmaları sonucu sormaca başlatıldı. İhbar üzerine savcılığın harekete geçmesi konusunda şüpheliler ile ilişik Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde sorun açıldı.

“Polisler ikinci aynı içki testi amacıyla beni evden aldılar”

Davanın tanıdık duruşmasında ise 3’ü hareket insanı oluşmak için hep 7 maznun “Yanlışlık Delillerini Yok Ika, Inkâr ve Değiştirme, Resmi Belgede Düzmecilik” yanlışlık isnadıyla yargılanmalarına devam edildi. Altı sanığın ve dört tanığın ifadelerinin alındığı geçmiş duruşmaya sanıklardan biri babasının rahatsızlığı gerekçesiyle katılamadı.

Maznun Bekir B., duruşmada verdiği ifadede konusunda atılı suçlamayı reddederek, “Suçlamayı akseptans etmiyorum. Ben böyle tıpkısı molekül yapmadım. Alkollü değildim. Ama cihazda alkollüymüşüm kadar gözüktü. Ego birlikte test yaptırmak amacıyla hastaneye gönderme edilmeyi istedim. Hastanedeki amal akşam 23.00 sıralarında bitti. Amma sabah saat 3.00’de polisler ikinci bir kan testi üzere beni evden aldılar. Herhangi Bir iki testte üstelik alkolsüz artık” dedi.

“Suçunu üstlenip üstlenmediğini sordu”

Murafaa Başkanı, Bekir B’ye ikinci tulum kanın sanıklardan It Canlı B. vasıtasıyla verilip maznun Fatih Ş.’nin konuyla ait mütehammil çokça hayat ile telefon görüşmesi yaptığı iddiasını sordu. Bu iddiayı de reddeden Bekir B.’ye murafaa başkanı, Temel Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık falsolu gidiş geliş kazası davasında Halil İbrahim Ş. ünlü kişinin suçunu üstlenip üstlenmediğini sordu. Bekir B. soruyu, kazada kurgu sürücüsünün kendisi olduğu ve davanın bitmeme ettiği şeklinde cevaplandırdı. Bekir B., gidiş geliş polis güçleri ekibinin ispirto kontrolü yaptığı akşam araçta sanıklardan Fatih Ş. ile Orhan O. adlı iki şahsın olduğunu dile getirdi. Maznun Bekir B. hastaneye geldiğinde haddinden fazla sayıda kişiyle müzakere yaptığını dahi akseptans etmedi.

“Duruşma başkanından sanığa ‘başhekimi illet o akşam ezanı aradın? sorusu”

Maznun gelişim insanı Fatih Ş. verdiği ifadede, görüngü sırasında maznun Bekir B. ile gelişigüzel olduğunu, elan bilahare hangi durumda olduğunu düşkünlük ettiği için biraz öğün aradığını dile getirdi. Sanıklardan Ömer A.’yı akşam ezanı aynı araya gelmeyi planladıkları üzere telefonla aradığını belirten Fatih Ş., sanık Mustafa A.’yı ise ailevi problemindeki sorunu öğrenme için aradığını açıkladı.

Mahkeme başkanı maznun Fatih Ş.’ye neden aynı akşam Şifahane Başhekimini aradığını sordu. Babasının rahatsızlığıyla ilişkin başhekimle görüştüğünü söyleyen Fatih Ş. olayda seçme dahlinin olmadığını, manipülasyon yapmadığını sözlerine ekledi.

İddianın odağındaki doktor çekilme edip özele geçti!

Hastanenin Covid-19 bölümünde fariza yapmasına karşın bahis konusu olayda maznun Bekir B. ile bizzat ilgilenerek ilk verdiği kan tüpünü personel tarafından istediği öne sürülen Dr. Sap B. ise suçlamayı akseptans etmedi. Dr. Kişi B.’nin kamu görevinden ricat ederek hisse senedi güvenliği alanında hususi aynı klinikte çalışmaya başladığı öğrenildi. Babasının rahatsızlığı dolayısıyla duruşmaya katılmayan maznun Mustafa A.’yı ikinci içki testi için barkod almaya yönlendirdiği iddiasını birlikte reddeden Dr. Mert B., “Mustafa A.’yı Ivedili Servisin önünde gördüm. Sayrılarevi çalışanı Mustafa A., sigara içerken yanıma gelmişti. Mukavim B.,Covid-19 şüphesi olduğunu, hareket insanı adına sürüntü atfetmek istemediğini söyledi. Köle arkalamak amacıyla Covid-19 bölümüne geçerken karın aldırdım. Metanetli B., için gelişigüzel görüşmem olmadı.” diye niteleyerek konuştu.

Murafaa Başkanı sanık Dr. Erkek B.’ye kırmızı alandaki kamera görüntüleri ve dosya kaydı doğrultusunda maznun Pek B. ile soluk tüpleriyle çıkışının görülmesini sorarak Dr. Kişi B.’nin seçme koku verecek züğürt ile şahsen ilgilenip ilgilenmediğini sordu.

“Görüştüğüm kişinin hekim mu, keyif çalışanı mı olduğu konusunda hikmet sahibi değilim”

Alkolsüz ikinci us verdiği iddia edilen sanık Zorlu B., duruşmada verdiği ifadede olay akşamı ateşlendiği için Acil Servise başvurduğunu, sanıklardan Ömer A., ile tanıştığını anlatım etti. İnşaat işi yaptığını ve yavaş işleri nedeniyle Covid-19’dan şüphelenmesine rağmen sürüntü atfetmek istemediğini belirten Pek B.’ye murafaa başkanı, “60 yaşındasınız. Şimdiye kadar şiddetli ve öksürük bulgularında kan verdiniz mi?” sorunu sordu. Maznun Zorlu B., ise nefes tetkikinin temelli istendiğini, görüştüğü kişinin hekim mu, afiyet çalışanı mı olduğu üzerine vukuf sahibi olmadığını dile getirdi.

“Emekliliğime çok birkaç kalmıştı, olayı akla yatkın anlatamadım”

Zor olduğunu belirten saflık görevlisi maznun M.Y, görüngü haset görev alanında iki kişinin yetkilendirilmiş olması zımnında şeflerin farklı birimlerden görevlendirme yaptıklarını, akşam ezanı saat 21.30’a büyüklüğünde problemsiz benzeri sefer geçirdiğini belirtti. Ivedi Servise yatış üzere alandan ayrıldığını belirten M.Y, “Dr. Er B. hoca aracılığıyla etanol testine gönderilecek kanlar alınmış. Apayrı bire bir madde bilmiyorum. Lazım Güçlü B. gerekse Mustafa A. ile samimiyetim ve telefon görüşmem yoktur. İş yoğunluğu ve personel eksikliği dolayısıyla herkes birbirine yardımcı olmaya çalışır. Biz katışıksızlık çalışanlarının üstleri doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanlarıdır. Onlar ne derse biz sorgulamadan yaparız. Mustafa A. o akşam ezanı nefes tüplerinin yanına gelerek ‘Ayvaz B. hoca etonol kanları istiyor’ dedi. Kanları alıp gitti. art niyet olacağını bilemezdim. Ego yarı yola geldiğimde Mustafa A. hızlıca yanıma gelip ‘Yanlışlık reşit Er B. hoca etonol kanları istememiş’ diye bana verdi kul soluk tüplerini laboratuvara teslim ettim. Bilmediğim aynı numaradan evde iken Mustafa A. tarafından arandım. Mustafa A., ‘Koca B. hocanın istediği etonol kanlar rate daha çok. Şifahane polisi ifadeye çağırdı.’ dedi. Kul olay beni ilgilendirmez, bana benzeri madde sorulursa olayı olduğu kadar anlatırım dedim. Mustafa A.’nın beni Fatih Ş.’nin telefonundan aradığını ve olayın vahametini manşet kuvvetlerinden öğrendim. Emekliliğime çokça az kalmıştı. Bastırık yaşanmasın diye olayı akıllıcasına anlatamadım. Şu anki beyanlarım geçerlidir” şeklinde konuştu.

Temizlik görevlisi tanık H.A fenomen akşamı müstacel servisin aheste olduğunu etonol kanları maznun M.Y’nin götürdüğünü söyledi. Esenlik memuru maznun V.U, Dr. M.B’nin isteği üstüne dem aldığı şahsı sanıkların arasında hatırlayamadığını belirtti.

Avukat savunmalarının alınmasıyla tamamlanan murafaa gelecek bir tarihte görülecek. – AFYONKARAHİSAR

Share: