Kılıçdaroğlu, Niğde’de…: “Ben Muhammes Çetelerin, Tefecilerin Değil Esnafın, Çiftçinin, Cebin Teri Dökenlerin Adamıyım”

Veri: ŞEYMA PAŞAYİĞİT – ENES FERT ÖZMEN/ Almaç: FATİH NAZIM AKA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; yurttaşlarla mülaki olmak ve Ekip Toplantısı’nı açmak için Niğde’dahi… Kılıçdaroğlu, kendisini karşılayan yurttaşlara; “Ego kuintet çetelerin adamı değilim, ben esnafın, sanatkarın, çiftçinin, alın teri dökenlerin adamıyım… Ben tefecilerin adamı değilim. Tefecilerden yana değilim. Ego cebin terinden, köle hakkından, insandan, dosttan yanayım” dedi. Kılıçdaroğlu, “Ayrıştırdılar, kardeşi kardeşe antagonist ettiler. Türkiye’nin bu girdaptan çıkması lazım. Bunun mücadelesini veriyorum. Hoppadak ego değil, şeş lider bunun mücadelesini veriyor. Altılı masa dediğimiz, altı lider, demokrasi üzerine, herif hakları, köle hakkı, topluma tırsmak konusunda bire bir araya geldik. Bire Bir aradayız, Allah talih ederse önümüzdeki süreçte göreceksiniz, haramilerin saltanatını yıkıp halkın iktidarını kuracağız” diyerek konuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde’dahi… Yaz boyunca Ekip Toplantıları’nı herhangi bir hafta bambaşka aynı ilde ika kararı alan Kılıçdaroğlu, ayrımsız dizi film ülfet ve Ekip Toplantısı amacıyla zaman Niğde’ye geldi.

Kılıçdaroğlu, kendisini karşılayan Niğdeliler ile Şadırvan Parkı’nda buluştu. Niğdeli yurttaşlar, Kılıçdaroğlu’nu, “Umudun adı Kılıçdaroğlu”, “Doğruluk, hususiyet, doğruluk” sloganları ile karşıladı. Kılıçdaroğlu, “Anca anlaşılıyor kim… Korsan aynı miting düzenlemişsiniz. Hepinizi Silivri’ye götüreceğim” dedi.

Çiftçilerin sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, “Çiftçinin, cebin terinin karşılığını alamadığını biliyorum. Çiftçinin, cıvıltı borcu, matbu kadar tamam girdilerinin çok pahalı olduğunu biliyorum. Çiftçinin ezildiğini biliyorum. Amma bu iktidara, harami düzene şunu izah etmek geçişsiz, tarım stratejik bir sektördür. Maraba çalışmazsa 85 milyon aç kalır” dedi ve sandığı belen etti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“ALIN TERİNDEN, KUL HAKKINDAN, İNSANDAN, DOSTTAN YANAYIM: Çözeceğim. Tek endişeniz olmasın. Ben kuintet çetelerin adamı değilim. Ben esnafın, sanatkarın, çiftçinin, karşı teri dökenlerin adamıyım. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Seçkin evde huzurun, gelişigüzel evde bereketin olması için mücadele fail aynı insanım. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Ben tefecilerin adamı değilim. Tefecilerden yana değilim. Ego alın terinden yanayım, kul hakkından yanayım, insandan yanayım, dosttan yanayım. Herkesi koçmak istiyorum. Herkesin kazandığı, herkesin mutlu olduğu bir Türkiye’den yanayım.

HARAMİLERİN SALTANATINI YIKIP HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ: Imdi bizim ayrışmamız değil, bölünmemiz değil; kucaklaşmamız lazım. Ayrıştırdılar, kardeşi kardeşe antagonist ettiler. Türkiye’nin bu girdaptan çıkması lazım. Bunun mücadelesini veriyorum. Elden ben değil, şeş şef bunun mücadelesini veriyor. Altılı Ganyan masa dediğimiz, şeş önder; el erki üstüne, adam hakları, kul hakkı, topluma kaçınmak üstüne benzeri araya geldik. Aynı aradayız, Cenabıhak nasip ederse önümüzdeki süreçte göreceksiniz, haramilerin saltanatını yıkıp halkın iktidarını kuracağız.

ÇİFTÇİ ÇALIŞMAZSA 85 MİLYON AÇ KALIR: Niğde’nin hangi büyüklüğünde mağdur edildiğini biliyorum. Ilımlı Anadolu’nun hangi büyüklüğünde mağdur edildiğini biliyorum. Çiftçinin, cebin terinin karşılığını alamadığını biliyorum. Çiftçinin; ruh borcu, basılmış üzere umum girdilerinin çok fiyatlı olduğunu biliyorum. Çiftçinin ezildiğini biliyorum. Amma bu iktidara, eşkıya düzene şunu beyan etmek geçişsiz. Tarım ciddi aynı sektördür. Fellah çalışmazsa 85 milyon aç kalır. Bunu Ankara’dakilerin de duymasını istiyorum. Sizler birlikte duyuracaksınız. Oylarınızla duyuracaksınız.

HARAMİLERİN DÜZENİNE DEMOKRATİK YOLLARLA SON VERECEĞİZ: Yegâne bir şey istiyorum. Sandık ati. Sabırla sandığı bekleyeceğiz. Kımıldatma edecekler. Sokağa çıkmamızı nail olmak amacıyla seçkin tip tahriki yapacaklar. Asude olacağız, sabırlı olacağız. Kasa gelecek, Tanrı nasip ederse demokratik yollarla hakkını teyit edeceğiz, indireceğiz. Yani haramilerin düzenine, saltanatına bilcümle bu arada demokratik yollarla son vereceğiz. Kimsenin endişesi olmasın. Sevgili zinde kardeşlerim, kimesne umutsuzluğa kapılmasın.

SORUNLARINDAN ARINDIRACAĞIZ İNŞALLAH TÜRKİYE’Yİ: Bura evire çevire bir talih. Bu fena hâlde ülkede hepimiz birbirimizi kucaklayarak yaşayabiliriz. Bu sunturlu ülkede hepimizin karnı doyar, hepimiz geçim içinde bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, mahallelerinde, parklarında gezebiliriz. Sorunlarından arındıracağız İnşallah Türkiye’yi. Bunun mücadelesini vereceğiz.

ESNAF BAKANLIĞI KURACAĞIMIZA ALAY VERİYORUM: Esnaf kardeşlerime da şunu terennüm etmek isterim; sizin yanınıza gelip sizinle tokalaşmak, derdinizi itaat etmek isterdim. Şimdilik buna tıpkısı düz bulunmayan. Eğer fırsat bulursam geleceğim. Ama benzeri şeyden emin olun. Bu kardeşinizin yapacağı ilk işlerden birisi iyesiz kalan esnafa sahip çıkmaktır. Kardeş Evran geleneklerine makul olarak size… Esnaf Bakanlığı kuracağımıza saraka veriyorum.

SİYASETİ CEBİMİZ İÇİN DEĞİL, SİZİN ALIN TERİNİZ İÇİN YAPACAĞIZ: Aynı avrat kardeşimiz diyor kim, ‘Niğde’de doğru dürüst fabrika bulunmayan.’ Yemeden Içmeden Niğde’birlikte değil, Anadolu’nun içini boşalttılar. Unutmayın, herhangi bir üretimlik tıpkı kaledir. Temas fabrikanın tıpkısı kale olduğunu, ürettiğini; seçkin fabrikada yüzlerce, binlerce işçi çalıştığı ayrımsız Türkiye inşa edeceğiz. Yoksa tığ sebep siyaset yapıyoruz. Siyaseti cebimiz amacıyla değil, köşeyi dönmek üzere değil, köle hakkı kemirmek üzere değil; siyaseti bu millet amacıyla yapacağız. Sizin için yapacağız, sizin alın teriniz üzere yapacağız.”Share: