Kilis’te İHH geri hizmet merkezinde pişirilen yemekler depremzedelere ulaştırılıyor

İHH İnsani Müzaheret Vakfının Kilis’teki geri hizmet merkezinde pişirilen yemeklerin, günlük 40 bin depremzedeye ulaştırıldığı bildirildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye çalışmalarından sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı Yakup Işık, AA muhabirine, depreme Gaziantep’te yakalandığını ve sonrasında Kilis’teki İHH Lojistik Merkezi’ne gelip say başlattığını söyledi.

Geri Hizmet merkezinin 17 dönüm üzerine müesses olduğunu ve merkezde, lokanta ve fırının bulunduğunu dile getiren Işık, şöyle konuştu:

“Merkezde depremden çabucacık sonra hızlıca tıpkısı akse masası kurarak planımızı yaptık. İHH adına arama istirdat, beslenme, barınma ile alakalı çalışmalarımız var. Arama istirdat ile ilgili çalışmalarda 60 kadro 1200’e yakın arkadaşımız kıyamet sahasında enkazda çalışmalarını yürütüyor. Şu asıl büyüklüğünde 110’un üzerindeki dirilik enkazdan kurtarıldı. Çalışmalarımız sürüyor. “

Kriz masasından mevrut talepleri karşıladıklarını tamlayan Işık, depremden etkilenen 10 ilde insanca yardımla alakadar taleplere da yanıt verdiklerini kaydetti.

Merkezdeki kazanların depremzedeler amacıyla kaynatıldığını dile getiren Işık, şu ifadeleri kullandı:

“Günce kestirmece 40 bin kişiye yemek ulaştırdık. Bu yemekleri depremden etkilenen devlet ve ilçelere gönderiyoruz. Onun dışında lojistik merkezimizde akarsu, çocuk bezleri, hijyen malzemelerimiz var. Türkiye’nin rastgele eliyle gönderilen arkalama dolusu tırlar, merkezimize geliyor. Bu yardımlarla alakadar aceleci tüketilecek kumanyalar oluşturarak bunlara insanlara ulaştırıyoruz. Bu kumanyaların içerisinde ürün suları, kek, su, savmak, çocuklarla müntesip çaça, yıvışık baş bezi, peynir, reçel bal bulunuyor. Bunları paketleyip günce istihlak olarak hazırlıyoruz.”

Suriye içerisindeki fırınlarda ürettikleri ekmekleri gümrükten geçirip Türkiye’deki depremzedelere ulaştırdıklarını dile getiren Işık, “Bugün 23 bin rapta dediğimiz, torba içerisinde olan ve bunların seçme birinin içerisinde 8-9 Suriye ekmeği var. Toplamda 100 bine mümasil ekmeğin sevkini yaptık. Tıpkı tır Adıyaman, tıpkısı tırı Kahramanmaraş’a göndereceğiz.” diye konuştu.

Share: