Kırşehir Şehremini Ekicioğlu, Amaç Mumcu Yâd Etkinliğine Katıldı

CHP Kırşehir İl Başkanlığı eliyle Garaz Mumcu Basın Anıtı’nda planlı ihtifal etkinliğine katılan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Demokrasimizin gelişmesi amacıyla bugün ihtiyacımız olan madde, Amaç Mumcu kabilinden bıçkın ve araştırman gazetecilerin sayısının artmasıdır” dedi.

Bugün saat 12.00’bile Kırşehir’deki Gaye Mumcu Anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğine Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu da katıldı. CHP Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Çakmak’ın Garaz Mumcu’nun hayatı ve gazeteciliğini anlattığı konuşmasının peşi sıra meze düzlük Başbuğ Ekicioğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“24 Familya 1993’te katledilen el erki savunucusu gazeteci yazar hemşehrimiz Garaz Mumcu insancıl, karşılık, özgür ve insani tıpkısı yaşamı savunuyordu. Misyon Mumcu, gazetecilik çığır ilkeleri doğrultusunda bittabi gazetecilik yapılacağının arz mebzul örneklerinden biri kendisine kalplerimizdeki yerini korumaya devam ediyor. Garaz Mumcu, halktan ve demokrasiden yana temel tıpkı gazeteciydi. Onun ‘Bilgi sahibi olmadan düşün sahibi olunmaz’ sözünü bugün çokça daha gani anlıyoruz. Zaman ülkemizde, herhangi bir alanda olduğu gibi gazetecilik mesleği birlikte ağırlık ayrımsız sınavdan geçiyor. Görevi gerçekleri aktarma etmek olan gazetecilik; yalanı, iftirayı gelişim edinmiş görünüyor. Demokrasimizin gelişmesi için bugün ihtiyacımız olan şey, Tasavvur Mumcu kabil cesur ve araştırmacı gazetecilerin sayısının artmasıdır.

Gazeteciler müstakil, korkusuz olsunlar kim hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, yolsuzlukları yazabilsinler. Zaman hür gazeteciliğe her zamankinden haddinden fazla ihtiyacımız var. Hepinizin bildiği amacıyla Hedef Mumcu, Kırşehir’da dünyaya geldi. Bu dahi hepimiz amacıyla büyük bire bir haysiyet kaynağıdır. Erek Mumcu, ülkemizin haddinden fazla mehabetli tıpkı aydınıydı. Aydınların üstelik yer şanlı özelliği ise öngörülü olmalarıdır. O, yıllar öncesinden birçok konuda uyardı herkesi. Hemen onun yazdıkları okunsa ve uyarıları dikkate alınsaydı yakın zamanda ülkemizde yaşanan birçok sıkıntı, coşkunluk yaşanmazdı.

Meram Mumcu, Celil Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün üstelik dediği kabilinden ‘gördüklerini, bildiklerini, duyduklarını’ iz ilkeleri doğrultusunda ve halktan yana yürekten yazdı. İnsanca yaşamın savunucusu iri gazeteci Erek Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 30. yılında bire bir yol daha saygıyla ve özlemle anıyorum.”

Konuşmaların peşi sıra Amaç Mumcu Basın Anıtı’na karanfiller bırakıldı.

Share: