Kırşehir’deki adap cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer kat ağırlaştırılmış mapus cezası

Kırşehir’deki adap cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer defa ağırlaştırılmış delik cezası

UŞAK – Kırşehir’üstelik öldürülüp gömülen familya eş cinayetinde karar davası görüldü. Esbak duruşmalarda cinayetleri işlediğini kabul eden kadının bir vakitler alay malay yaşadığı amcaoğluyla, 3 kardeşi ve babası karşı ikişer yol ağırlaştırılmış cezaevi cezası verildi.

Edinilen bilgiye göre, Osman Polat’ten bilgelik alamayan yakınları, jandarmayı arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar konusunda çalışma başlatan cingöz ekipleri Osman Çelik’in en üst Kaman ilçesine sadık Bayramözü köyünde olduğunu belirleme etmişti. Köyde geniş çapta kontrol yapan ekipler, Osman Çelik ve eskimemiş evlendiği karısı Vildan Çelik’i toprağa gömülmüş halde ölü kendisine bulmuş, olayla ilişkin gözaltına alınan 9 emanet tutuklanmıştı.

29 Sülale haset ise mevkuf sanıklardan M.S., adli kontrol amacıyla serbest kalırken, 26 Temmuz haset ise Vildan Polat’in annesi K.İ, ablası H.S. ve B.İ. suçun mahiyetinin değişim ihtimali ve alıkonulma sürelerini ayn uğrunda bulundurarak adli taharri üzere başıboş kalmıştı.

Uşak 1. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi duruşma salonunda tanıdık davaya 5 vakfedilmiş şahısla alay malay tutuksuz yargılanan 4 şahsiyet Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi ile davaya katıldı. Duruşmada savunmasını işleyen ağababa Vildan Çelik’in babası V.İ., cezayı türe ettiyse idam cezası edilmesine da razı olduğunu, suçlamaları kabul etmediğini ve hakkındaki suçlamaların domates dolması olduğundan kaynaklı beraatini talep ettiğini söyledi. Vildan’ın önder nikahlı eşi ve amcaoğlu olan R.İ. ise Vildan ile 6 senelik mortocu nikahlı evli olduklarını, 6 senede değme şeyini ona verdiğini, fenomen günü ise evde cinnet getirmesinden kaynaklı evdeki herkesi bile öldürmediğine şükrettiğini söyledi.

Savunmalar sonrasında açıklayan kararda Vildan’la önder nikahlı eşi olan, ve öncesinden kesinleşmiş 46 yıl mapushane cezası bulunan R.İ.’ye “Töre sakiyle öldürme” ve “Kişiye yönelik ezinç çektirerek adap sakiyle cani” suçundan iki kere ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Eşeysel saldırıya girişim” suçundan 10 yıl 6 ay, Vildan’ın kardeşleri R.İ. ve R.İ’ye “Kardeşe yönelik adap sakiyle kanlı” ve “Kişiye müteveccih ezinç çektirerek yol yordam sakiyle kanlı” suçlarından iki kere ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Cinsel saldırıya adım” suçundan 10 sene 6 ay, ayrıksı kardeşi R.İ.’ye “Kardeşe müteveccih adap sakiyle katil” ve “Kişiye müteveccih ezinç çektirerek adap sakiyle katil” suçlarından iki sefer ağırlaştırılmış müebbet cezası, Vildan’ın babası V.İ.’ye “Adap sakiyle kızını katil” ve “Damada müteveccih ezinç” suçlarından iki kat ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş olup takdir indirimi ise kullanılmazken Vildan’ın tutuksuz yargılanan eniştesi M.S. “Yanlışlık delillerini namevcut ika ve takiye” suçundan 5 sene hapishane cezasına çarptırıldı.

Vildan’ın annesi K.İ. ve kuzeni B.İ’nin ise beraatlerine değişmeyen verildi.

Share: