KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Yol Yordam, Mersin’de konuştu Açıklaması

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Mukavim Adap, bağımsızlığın Kıbrıs Türk halkının en saf hakkı olduğunu, ana yurt Türkiye ile yola bitmeme edeceklerini belirtti.

Kentteki programları kapsamında Ilbay Ulvi Hamza Güreşçi’ı ziyaret eden Yol Yordam, Vilayet Onur Defteri’ni imzaladı. Pehlivan, ziyarette Yol Yordam’ye ihsan ikram etti.

Yol Yordam, elan sonra KKTC’nin Mersin Başkonsolosluğu’nu ülfet etti. Burada KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ile mülaki Yol Yordam, ayrıksı ilgililerle birlikte dostane etti.

Ardından Toroslar ilçesindeki Rauf Raif Bedel Parkı ve Ayan Albeni Müzesi’ne revan Töre, burada incelemelerde bulundu.

Adap, gazetecilere, KKTC’nin 1983’te özgür tıpkısı celal adına kurulduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta 1960’lı yıllarda koca bir mücadelenin verildiğini nâkil Adap, “1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Küçük Asya halkı namına iki ortaklığa dayalıydı amma Cumhuriyet Altını yürümedi. İşgal altına makbuz. Rumlar, Kıbrıs topraklarının tamamını engelleme altına alamadılar. ENOSİS’i gerçekleştiremediler. On İki Adalar’dan bilahare Kıbrıs’ı 13’üncü ada yapamadılar. Girit Adası’ndan sonraları Kıbrıs’ı birlikte Girit’e benzetemediler. Kıbrıs Türk halkını de Garp Trakya Türklerinin durumuna düşüremediler.” diyerek konuştu.

“Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden vazgeçmek bulunmayan”

Töre, Ada’bile bir zamanlar farklı kesim modellerinin masaya yatırıldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bir Vakitler şümullü bire bir anlaşmayı yaptık amma bu yürümedi. Dolayısıyla bir nice anlaşma modelleri üstelik önümüze geldi. Hep federatif sisteme dair geçim modelleri… Bunların çarçabuk hızla tamamını Küçük Asya-Palikarya ikilisi reddetti. Bağımsızlık Kıbrıs Türk halkının arz natürel hakkıdır. ana vatan Türkiye ile alay malay yola devam edeceğiz. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden caymak namevcut. Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin harçlarında Mehmetçik ile Mücahit’in alay malay canı ve kanı vardır. Nedeniyle canımızla, kanımızla yoğurduğumuz toprakları vatan yaptık. O yurt üzerinde de milli bir şevket kurduk.”

Güçlü Töre, programları kapsamında, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sazak Şubesi, Türkiye Mütekait Astsubaylar Derneği Sazak İl Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şubesi ve Kıbrıs Türk Firez Derneği Mersin Şubesi’ne dahi ziyarette bulundu.Share: