Komutan Akman’dan ’29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’ mesajı

Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Salih Saf, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla tıpkı mütalaa yayımladı.

Başkan Akman, mesajında; 29 Ekim 1923 günü gelişigüzel türlü imkansızlıklara rağmen haddinden fazla çetin bedeller vererek temelleri atılmış Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü balaban tıpkısı sevinç ve coşkuyla kutladıklarını söyledi. Cumhuriyet Altını, seçkin şeyini kaybetmiş olan ayrımsız milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek amacıyla giriştiği milli uğraş sonucu elde edilen nazik bir galebe olduğunu vurgulayan Komutan Akman, “29 Teşrinievvel, tarih süresince boyunduruk görmemiş, hava edilemez, kurumlu, mazlum aynı halkın yeniden ayağa kalkışı, küllerinden yeniden doğuşunun adıdır” dedi.

Bugüne kadar tek fedakarlıktan kaçınmayan bu milletin, ilişki ve beraberlik içerisinde, hoşgörüsünü, sağduyusunu kaybetmeden ilerleme amacında akva adımlarla yürümeye devam ettiğini tamlayan Komutan Akman, “Bizler bu manalı günde vatanın bağımsızlığı amacıyla gözlerini kırpmadan canlarını verenleri hiçbir ahit unutmayacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılında belirtilen hedeflere vurmak ve ülkemizi çağdaş medeniyetlerin üstüne yakalamak amacıyla aldığımız görevi gereğince adına lütfetmek uğruna bıkmadan yorulmadan çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Millet namına yaşadıkları tamam badireleri bağlanak ve beraberlikten karşılık vermeden aşmayı başardıklarını da dile getiren Komutan Akman, “Bu ruh ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, alp zırh arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere yurt eden eren şehitlerimizi rahmet, alp gazilerimize korku ve şükranlarımı sunuyor, kül halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı sunma teklifsizce duygularımla kutlama ediyorum” şeklinde konuştu. – VAN

Share: